Studio Polityczne: technologiczna przepaść podzieliła Polskę w regionach

Data publikacji: 03.12.2017 12:06
Autor: Bartłomiej Zapała , Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Studio Polityczne Radia Kielce

Studio Polityczne Radia Kielce
03.12.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Świętokrzyskie na szarym końcu w kolejnym rankingu. Jak informowaliśmy, według ostatniego raportu Banku Millennium, dotyczącego potencjału gospodarczego, w zestawieniu województw region świętokrzyski znalazł się dopiero na 14. miejscu. Niżej uplasowały się tylko: warmińsko-mazurskie i lubuskie. W jaki sposób można to zmienić? Na ten temat dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Studio Polityczne Radia Kielce. Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości03.12.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia słaby rozwój gospodarczy naszego regionu może wynikać z tego, że znacznie większe środki, jakie miało do dyspozycji nasze województwo z funduszy programu Ściany Wschodniej, niekoniecznie przekładały się na wzrost popularności i atrakcyjności dla rozwoju przemysłu.

- Pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze w tej ostatniej fazie zarządu województwa ta zwrotnica zostanie w jakiś sposób przestawiona. Myślę, że tutaj trzeba skorzystać z polityki obecnego rządu, np. promocji małych przedsiębiorstw - podkreślił senator Słoń.

Studio Polityczne Radia Kielce. Karol Kliś, Polskie Stronnictwo Ludowe03.12.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Karol Kliś z PSL stwierdził, że jakość różnych raportów i rankingów i ich oddźwięków w kontekście obecnej władzy samorządowej w województwie jest zawsze paliwem napędzającym krytykę. Jego zdaniem, na ostateczną ocenę sytuacji należy poczekać na koniec programu RPO.

- Nie można czegokolwiek klasyfikować jako sukces czy porażkę w sytuacji, kiedy Regionalny Program Operacyjny trwa - zaznaczył Karol Kliś.

Studio Polityczne Radia Kielce. Marek Kowalski, Nowoczesna03.12.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Marek Kowalski z Nowoczesnej uważa, że, aby podnieść potencjał gospodarczy województwa należy przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów, którzy nie tylko chcą stawiać fabryki, ale także przekazywać środki na  badania i rozwój, czy jakieś wyższe formy prowadzenia biznesu.

- Takim sposobem jest BPO outsourcing, z którymi firmy przyjeżdżają do Polski. Wcześniej to się działo w Małopolsce. Natomiast w związku z tym, że jest tam coraz drożej, taka działalność jest dla nich nieopłacalna. My jako województwo świętokrzyskie możemy na tym zyskiwać. Kolejnym problemem jest wciąż zła infrastruktura drogowa - dodał.

Studio Polityczne Radia Kielce. Magdalena Fogiel-Litwinek - Stowarzyszenie Kukiz1503.12.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Zdaniem Magdaleny Fogiel-Litwinek z partii Kukiz'15 rozwój gospodarczy uzależniony jest przede wszystkim od dobrego gospodarza, który należycie dba o gminę, region, województwo, myśli wielotorowo. Olbrzymim minusem jest także odpływ młodych ludzi za granicę.

- Nie mamy oferty dla nich, ludzie po studiach są wykluczani - powiedziała.

Studio Polityczne Radia Kielce. Marzena Okła-Drewnowicz, poseł Platformy Obywatelskiej03.12.2017 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO, wśród czynników determinujących rozwój naszego regionu wymieniła położenie województwa świętokrzyskiego.

- To, że wokół nas są duże aglomeracje miejskie, takie jak Warszawa, Kraków, Łódź, czy Lublin to też powoduje pewną łatwość w emigrowaniu z naszego województwa. Jesteśmy dodatkowo regionem mało uprzemysłowionym. Nie mamy też dużych ośrodków edukacyjnych, co z kolei powoduje, że nie jesteśmy potencjałem edukacyjnym - powiedziała posłanka.  

 Posłuchaj Studia Politycznego:

Problem nierównomiernego rozwoju regionów ma po części rozwiązać tak zwana druga ustawa o innowacyjności. Prezydent Andrzej Duda podpisał ostatnio akt prawny, który ma promować polską myśl techniczną i rozwój badań naukowych. Może to się stać jednym z motorów napędowych rodzimej gospodarki.

Reklama