Ratownicy medyczni zamiast lekarzy?

Data publikacji: 05.12.2017 15:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Ośrodek InterwencyjnoTerapeutyczny MOPR przy ul. Żniwnej w Kielcach

Ośrodek Interwencyjno-Terapeutyczny MOPR przy ul. Żniwnej w Kielcach
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Miasto Kielce ogłosiło, jak co roku, konkurs na świadczenie usług medycznych w Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym przy ulicy Żniwnej, gdzie trafiają osoby pod wpływem alkoholu.

W konkursie mogą startować lekarze i po raz pierwszy - ratownicy medyczni. Jak informuje Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, jeżeli konkurs wygrają ratownicy medyczni, w punkcie nie będzie dyżurował już lekarz.

- Po wnikliwej analizie wiemy na pewno, że wszystkie funkcje, które obecnie w ośrodku spełniają lekarze, mogą realizować równie dobrze ratownicy medyczni. Nasz punkt nie jest tylko miejscem, gdzie trzeźwieją osoby będące pod wpływem alkoholu. W tej placówce znajdują się także mieszkania chronione i ogrzewalnia dla bezdomnych, dlatego ośrodek nie jest izbą wytrzeźwień. W tym przypadku polskie prawo nakazuje zatrudnienie lekarza, natomiast takiego obostrzenia nie ma w przypadku ośrodków interwencyjno-terapeutycznych - wyjaśnia Marek Scelina.

Krzysztof Adamski, kierownik ośrodka przy ulicy Żniwnej, informuje, że w placówce nie jest prowadzone leczenie osób, które tam przebywają.

- Lekarze zatrudnieni w ośrodku wydają jedynie decyzję, czy przywieziona do placówki osoba może   pozostać do wytrzeźwienia, czy też wymaga hospitalizacji. Badanie lekarskie, jakie przeprowadzają nie jest badaniem specjalistycznym, nie ma u nas żadnych sprzętów medycznych. Lekarz posiada jedynie stetoskop, który mają także ratownicy medyczni - mówi Krzysztof Adamski.

Zdaniem Marty Solnicy, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, w punkcie przy ulicy Żniwnej niekoniecznie musi dyżurować lekarz.

-  Ratownik medyczny ma uprawnienia do nadzoru, do monitorowania pacjenta i do przeprowadzenia podstawowych czynności, które może przy nim wykonać - wyjaśnia Marta Solnica.

Jak przyznaje, zdarzają się sytuacje, kiedy na dyżurze w ośrodku przy ulicy Żniwnej obecny jest lekarz i wzywany jest tam zespół pogotowia ratunkowego, który przewozi pacjenta na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Konkurs na świadczenie usług w Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym przy ulicy Żniwnej ma być rozstrzygnięty pod koniec roku.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama