Obsługa kelnerska to sztuka

Data publikacji: 07.12.2017 17:27
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Konkurs serwisu synchronicznego

Jędrzejów. Konkurs serwisu synchronicznego
Jędrzejów. 07.12.2017 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

O tym, że obsługa kelnerska może być sztuką można się było przekonać w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie. Przedstawiciele 6 szkół hotelarsko-gastronomicznych z Łopuszna, Odonowa, Włoszczowy, Buska - Zdroju, Staszowa i Jędrzejowa rywalizowali w konkursie serwisu synchronicznego, który organizowany był w ramach dużego projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy”.

- W ramach rywalizacji trzyosobowe drużyny miały za zadanie w przeciągu ok. 5 min. w rytm muzyki zaprezentować widowiskowy program obsługi kelnerskiej - mówi Marcin Białek, koordynator konkursu w Jędrzejowie.

Zdaniem Agaty Szymańskiej, Kingi Bratek oraz Andżeliki Antoniewskiej, które reprezentowały jędrzejowski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, umiejętności serwisu synchronicznego z pewnością przydadzą się w przyszłej pracy kelnerskiej, ponieważ to uczy współpracy grupowej.  

Jak mówi Małgorzata Wojtasik - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w ramach projektu oprócz konkursu prawie 70 uczniów placówki bierze udział m.in. w kursach: baristycznym, barmańskim, kelnerskim, obsługi recepcji, służby pięter, programu hotelowego, turystyki prozdrowotnej połączonej z wyjazdem do hotelu. Zdaniem dyrektor szkoły, to szansa dla uczniów poznania swojego zawodu w praktyce, co dziś jest bardzo ważne.

„Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy” jest projektem realizowanym przez Regionalną Organizację Turystyczną województwa świętokrzyskiego. Jak mówi Bartosz Prońko, który reprezentuje ROT,  głównym jego założeniem jest to, aby każda szkoła biorąca w nim udział zorganizowała konkurs z zakresu hotelarstwa, gastronomii i turystyki. Chodzi o to, aby jak najlepiej wykształcić kadrę, która będzie w przyszłości obsługiwała turystów. W ramach programu szkoły biorące w nim udział będą wyposażone w specjalistyczne pracownie przedmiotowe do praktycznej nauki w zawodzie. Wartość projektu wynosi około 5 mln złotych.

Tagi do tego wpisu
Reklama