Obchody rocznicy stanu wojennego w Kielcach. „Tutaj przeżywali osobiste dramaty”

Data publikacji: 13.12.2017 06:49 / Data aktualizacji: 13.12.2017 13:00
Autor: Marek Orkisz , Karol Żak , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.12.2017 Kielce. Uroczystości 36 rocznicy wybuchu stanu wojennego

13.12.2017 Kielce. Uroczystości 36 rocznicy wybuchu stanu wojennego
13.12.2017 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Przedstawiciele Solidarności złożyli kwiaty przed tablicą znajdującą się na Areszcie Śledczym na kieleckich Piaskach. 36 lat temu było to miejsce internowania wielu działaczy związkowych i opozycjonistów.

Jak mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności nie możemy zapomnieć o setkach ludzi, którzy przeżywali tutaj swoje często osobiste dramaty.

- Pamiętam sytuację, internowanego mężczyzny, który po zatrzymaniu zostawił żonę z piątką dzieci, praktycznie bez środków do życia. Nas jako internowanych bolało również to, że przez wprowadzenie stanu wojennego została zatrzymana zmiana kraju, którą zapoczątkowała Solidarność - powiedział.

W kieleckim areszcie internowanych było około 500 osób z naszego regionu oraz związkowcy ze Śląska i Radomia.

W uroczystościach uczestniczył również wicewojewoda Andrzej Bętkowski, jak stwierdził wspomnienie stanu wojennego jest ciągle żywe i mimo upływu lat, budzi duże emocje.

- W więzieniu na piaskach internowany był również mój ojciec Bolesław, działacz Solidarności w skarżyskim Mesko. Pamiętam dokładnie ten dzień, w którym nadzieja i wiara na odzyskanie wolności i suwerenności została w brutalny sposób stłumiona - dodaje.

Kazimierz Pasternak zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność regionu świętokrzyskiego powiedział nam, że chwile spędzone w areszcie odcisnęły się na jego życiu duże piętno.

- Najmocniej zapadł mi w pamięć moment, kiedy byłem prowadzony korytarzem do celi w absolutnej ciszy. Myślałem wówczas, że wraz ze swoimi towarzyszami internowanymi podzielimy los polskich oficerów z Katynia - podkreśla.

Pamiątkowe wiązanki przed tablicą na kieleckim Areszcie Śledczym złożyli także przedstawiciele ratusza oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

O 18.00 w kieleckiej bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego zostanie odprawiona msza święta za Ojczyznę, a po nabożeństwie działacze związkowi złożą kwiaty przed pomnikiem kapelana "Solidarności" księdza Jerzego Popiełuszki.

Tagi do tego wpisu
Reklama