Region wspomina stan wojenny

Data publikacji: 13.12.2017 08:40 / Data aktualizacji: 13.12.2017 11:26
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.12.12015 Kielce. OMPiO. Rekonstrukcja Stanu Wojennego

11.12.12015 Kielce. OMPiO. Rekonstrukcja Stanu Wojennego
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

W Sandomierzu obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się o godzinie 17.30 w Bazylice Katedralnej od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Następnie przez starówkę przed pomnik „Solidarności” przejdzie Marsz Pamięci. Złożone zostaną kwiaty, zapłoną znicze. Kolejnym punktem programu będzie ułożenie krzyża z płonących zniczy przed figurą Matki Boskiej na Rynku Starego Miasta.

Jednym z organizatorów uroczystości jest poseł PiS Marek Kwitek, który powiedział, że mimo upływu 36 lat od tamtych tragicznych wydarzeń to wciąż wywołują one emocje, gdyż rana zadana własnemu narodowi ciężko się goi i nie chce się zabliźnić.

- Wprowadzenie stanu wojennego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego w imię obrony totalitarnego ustroju i władzy sprawowanej przez komunistów z nadania Moskwy musi budzić społeczny sprzeciw i potępienie. Bolesny i tragiczny jest również fakt, że generał Jaruzelski został z honorami pochowany na Powązkach, obok bohaterów zabitych przez komunistów - dodał poseł Marek Kwitek.

Parlamentarzysta dodał, że ciągle musimy walczyć z mitem i w stanowczy sposób przeciwstawiać się komunistycznej propagandzie o uratowaniu Polski przez stan wojenny. Ekipa generała Jaruzelskiego stworzyła fałszywą teorię „mniejszego zła”, która okazała się przekonująca dla wielu Polaków, dlatego musimy pamiętać o tym tragicznym wydarzeniu i zadawać kłam tej fałszywej narracji, podawać prawdziwe fakty, zwłaszcza młodemu pokoleniu - stwierdził poseł Marek Kwitek.

Współorganizatorami sandomierskich obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego jest Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Sandomierzu, Stowarzyszenie „Pamięć i Solidarność’, miejskie struktury Prawa i Sprawiedliwości oraz burmistrz miasta.

W Ostrowcu Świętokrzyskim obchody związane z 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się mszą świętą o godzinie 18.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Sandomierskiej.

Po mszy odbędzie się marsz pamięci ulicami Kościuszki i Staszica przed pomnik Solidarności, który umiejscowiony jest obok ronda 25-lecia Solidarności. Tam odbędą się dalsze uroczystości.

Ostrowiecka huta była jedynym zakładem w ówczesnym województwie kieleckim, który podjął strajk generalny w obronie Solidarności i internowanych działaczy.

Reklama