Geopark będzie ubiegać się o pieniądze na inwestycje na Kadzielni i Wietrzni

Data publikacji: 13.12.2017 12:52
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.05.2017 Kielce. Rezerwat przyrody

27.05.2017 Kielce. Rezerwat przyrody "Kadzielnia".
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kielecki Geopark będzie się ubiegać o unijne wsparcie na przygotowanie infrastruktury turystycznej na Wietrzni i Kadzielni. Przedstawiciele instytucji złożyli wniosek aplikacyjny do Urzędu Marszałkowskiego.

Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku wyjaśnia, że główną inwestycją na Kadzielni będzie utworzenie nowej ścieżki edukacyjnej, która ma połączyć ścianę wschodnią, gdzie mieści się podziemna trasa turystyczna, z zachodnią częścią kamieniołomu w okolicach Pakosza. Wzdłuż przejścia pojawią się tablice informacyjne dotyczące geologii i przyrody tego obszaru.

Kolejnym pomysłem jest utworzenie sztucznego wodospadu. Wszystko zostanie zlokalizowane w okolicach skateparku. W ich pobliżu powstaną także tarasy widokowe, z których będzie można podziwiać kaskady wody opadające do jeziorka.

Nowe ścieżki edukacyjne powstaną także na Wietrzni. Miejsce ma być przyjazne turystom. Urwiska zostaną zabezpieczone barierkami. Ustawione będą ławki, stojaki na rowery, a także tablice edukacyjne, pokazujące dawny wygląd kamieniołomu.

 Poza tym, w zachodniej części, w drodze do rezerwatu ma powstać „Geologiczny Ogród Doświadczeń”, czyli dodatkowa atrakcja, gdzie poprzez zabawę zwiedzający będą mogli poznać między innymi geologiczny fenomen Gór Świętokrzyskich.

Warunkiem wykonania inwestycji jest otrzymanie dofinansowania. Szacunkowe koszty wynoszą blisko 14 mln złotych w tym kwota dofinansowania to prawie 12 mln. Prace mogą się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

Reklama