Szopki integrowały pokolenia [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 26.12.2017 16:04
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Konkurs

Konkurs "Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe"
Jędrzejów. 26.12.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

81 szopek przygotowali mieszkańcy miasta i gminy Jędrzejów na bożonarodzeniowy konkurs. Powstały m.in. z drewna, tektury, dyni, makaronu, gliny czy węgla kamiennego. Szopki wystawione zostały w głównym holu jędrzejowskiego Centrum Kultury.

Jak mówi Artur Smerkowski, plastyk i koordynator konkursu, wszystkie szopki zrobione zostały ręcznie. Jak zaznaczył, głównym założeniem konkursu jest integracja pokoleń.

- Babcia z dziadkiem pomagają wnuczkom, mama z tatą dzieciom. Chodziło o to, aby ta wspólna praca przed świętami jeszcze bardziej zintegrowała rodziny - dodał Artur Smerkowski. 

Do obejrzenia szopek zachęca dyrektor Centrum Kultury Józef Straszak. Jak mówi warto przyjść i zobaczyć wyjątkowe prace zbiorowe czasami całych rodzin, które poprzez ten konkurs kultywują tradycje bożonarodzeniowe. Jego zdaniem szopki są  bardzo atrakcyjne, oryginalne i na pewno będą się podobały.

Konkurs "Jędrzejowskie Szopki Bożonarodzeniowe" kilkanaście lat temu za przykładem Krakowa wymyślił Ireneusz Ślusarczyk, instruktor teatralny w  Centrum Kultury. Jak powiedział chciał, aby Jędrzejów miał swoje zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe.

Wystawę szopek można oglądać w holu Centrum Kultury w Jędrzejowie do 27 stycznia.

Reklama