Nauczyć młode kobiety metod ochrony przed nowotworami

Data publikacji: 07.01.2018 10:47
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Grzegorz Gałuszka, dziekan wydziału nauk medycznych Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych

Grzegorz Gałuszka, dziekan wydziału nauk medycznych Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych
Kielce. 18.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak chronić się przed groźnym nowotworem mogły dowiedzieć się dziś uczestniczki konferencji poświęconej profilaktyce raka szyjki macicy. Spotkanie w Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych skierowane było przede wszystkim do młodych kobiet, studentek, które dopiero mają wejść na rynek pracy.

Jak tłumaczy doktor nauk medycznych Leszek Smorąg lekarz w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i kierownik projektu profilaktyki szyjki macicy, bardzo ważne jest, by przekonać młode kobiety, że warto się badać.

- W Polsce rocznie na raka szyjki macicy choruje około 2.8 tysiąca kobiet. Na tle innych chorób wydaje się, że nie jest to dużo, ale bardzo niepokojące jest to, iż w zdecydowanej większości przypadków pacjentki trafiają do szpitala już w zaawansowanym, objawowym stadium choroby. A to zmniejsza szansę na wyleczenie - tłumaczy Leszek Smorąg.

Uczestniczki konferencji mogły dowiedzieć się między innymi, że wczesne rozpoczęcie współżycia oraz duża liczba partnerów seksualnych zwiększają zagrożenie rakiem szyjki macicy.

Grzegorz Gałuszka, dziekan wydziału nauk medycznych Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych podkreśla, że uczestniczki spotkania dostaną materiały szkoleniowe, dzięki którym będą mogły przekazać zdobytą wiedzę innym osobom. - W konferencji uczestniczą kobiety w wieku 25-50 lat. Wśród nich są pielęgniarki. One mają wiedzę na temat badań profilaktycznych, ale zależy nam, żeby potrafiły skutecznie ją przekazać kobietom w środowisku, w którym żyją i pracują - informuje Grzegorz Gałuszka.

O tym, że tego typu konferencje są potrzebne przekonane są Agnieszka i Justyna, studentki administracji. Jak mówią, młodzi ludzie zwykle niewiele wiedzą na temat zagrożenia chorobami nowotworowymi i spotkania informacyjne mogą wiele zmienić. - Podejście do badań przede wszystkim. Bo nic się złego nie stanie, jeżeli ktoś zdecyduje się na badania profilaktyczne, a może sobie w ten sposób uratować życie - mówią studentki.

W ramach projektu profilaktyki raka szyjki macicy, specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w każdej gminie naszego województwa zorganizują spotkanie informacyjne. W planach są także szkolenia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarek.

Reklama