Nowa wystawa w Przystanku Historia

Data publikacji: 10.01.2018 11:02
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
Wystawa Wielki Głód na Ukrainie 19321933 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia

Wystawa "Wielki Głód na Ukrainie 1932–1933" w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia
Kielce. 10.01.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

"Wielki Głód na Ukrainie 1932–1933" - to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia. Przed rewolucją bolszewicką, ziemie ukraińskie były najważniejszym źródłem żywności w Imperium Rosyjskim.

Realizowana od 1917 r. przez komunistów polityka, polegająca m. in. na drastycznych rekwizycjach płodów rolnych i żywności, doprowadziła do ruiny gospodarczej kraju. Obok wojny domowej i klęski suszy stało się to przyczyną wybuchu głodu na Ukrainie. Zmarło wówczas co najmniej 3,5 mln osób.

Głód z lat 1932–1933 nie nastąpił na skutek kataklizmu, lecz był konsekwencją decyzji Józefa Stalina i działań sowietów - podkreśla Edyta Krężołek z Przystanku Historia. Dodaje, że wystawa składa się z 30 plansz. Zawiera m. in. relacje i zdjęcia osób, które przeżyły i opisują, jak zjadano wszystko, co było możliwe, łącznie ze zwierzętami domowymi.

Najbardziej wstrząsające są fotografie dzieci, najbardziej bezbronnych ofiar tragedii. Komuniści nigdy nie przyznali się do wywołania klęski głodu, ani jego istnienia. Konsekwentnie odmawiano także przyjęcia pomocy z zagranicy.

Ekspozycja przybliżająca jedną z najbardziej okrutnych zbrodni popełnionych w XX wieku w Europie powstała w dużej mierze na podstawie dokumentacji archiwalnej, odtajnionej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Będzie prezentowana do 28 lutego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama