Niepełnosprawne kobiety szybciej dotrą na cytologię

Data publikacji: 15.01.2018 19:31
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
15.01.2018 Kielce. Nowy ambulans do przewozu osób niepełnosprawnych dla ŚCO

15.01.2018 Kielce. Nowy ambulans do przewozu osób niepełnosprawnych dla ŚCO
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych zakupiło w ramach projektu zachęcającego kobiety z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego do badań profilaktycznych Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Jak informuje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor szpitala, dzięki temu osoby z różnymi niepełnosprawnościami będą mogły bezpłatnie dojechać do centrum na badanie cytologiczne.
- Samochód posiada windę, jest także przystosowany do przewozu jednocześnie dwóch osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wszystko robimy po to, by ułatwić kobietom dotarcie do ŚCO i jak najwcześniej rozpocząć leczenie. Wszystkie wczesne postacie nowotworów raka szyjki macicy jesteśmy w stanie wyleczyć w stu procentach – powiedział Stanisław Góźdź.

Jak podkreśla dr Leszek Smorąg - koordynator projektu - dzięki kampanii, która trwa od października ubiegłego roku więcej kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne. Zarówno do centrum, jak i do cytomammobusu. - Jeszcze kiedyś na cytologię kwartalnie zgłaszało się 330 kobiet, a ostatni kwartał tamtego roku, kiedy już prowadzona była nasza kampania, zakończyliśmy z wynikiem 990 osób – mówi dr Leszek Smorąg.

Kobiety, które chciałyby skorzystać z bezpłatnego transportu na badanie cytologiczne powinny zadzwonić pod numer telefonu 609 99 00 33. Samochód wraz z wyposażeniem kosztował ponad  140 tysięcy złotych.

Reklama