Walczą ze znieczulicą społeczną i przywracają uśmiech. Pierwsza taka organizacja w Kazimierzy

Data publikacji: 25.01.2018 10:48
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Fundacja #DAJEMY WYBÓR

Fundacja #DAJEMY WYBÓR
Fot. dajemywybor.pl

W Kazimierzy Wielkiej działalność rozpoczęła pierwsza w mieście fundacja. Prowadzi ją grupa młodych mieszkańców, którzy za swój główny cel stawiają sobie szeroko pojętą pomoc społeczną: wspieranie rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej, w tym w szczególności osób niepełnosprawnych oraz prowadzenie i wspieranie prospołecznej działalności edukacyjnej w szkołach.

Fundacja Dajemy Wybór powstała pod koniec ubiegłego roku. Obecnie zrzesza czterech członków i siedmiu wolontariuszy. Jej prezes Monika Kaleta, wyjaśnia, że przyczynkiem do powstania organizacji była przede wszystkim chęć pomocy innym i możliwość jej realizacji głównie na terenie rodzinnego miasta.

Jednym z pierwszych działań podjętych przez fundację było opłacanie obiadów w szkołach dzieciom z trzech rodzin. Pomoc dotyczy rodzin, które z racji na przekroczony dochód nie kwalifikują się do rządowej pomocy w tym zakresie. Działacze chcą również opłacać chorym zabiegi rehabilitacyjne, refundować zakup leków i organizować na terenie miasta zbiórki żywności. Fundacja organizuje również cyklicznie zajęcia edukacyjne i szkolenia. W grudniu działacze zorganizowali w szkole w Odonowie kurs samoobrony, natomiast w lutym planują kolejne spotkanie w szkole w Cudzynowicach z kursem pierwszej pomocy.

- Co miesiąc odwiedzamy również inną szkołę z tzw. lekcją wartości, żeby przypomnieć uczniom, co jest w życiu najważniejsze - tłumaczy Monika Kaleta.

Najambitniejszym celem, do którego dążą młodzi działacze jest utworzenie w przyszłości w Kazimierzy Wielkiej Domu Samotnej Matki. Paweł Wzorek, członek fundacji, tłumaczy, że organizacja podejmuje również liczne działania promocyjne, których celem jest zainteresowanie i zaangażowanie w działalność prospołeczną jak największej liczby mieszkańców. W planach organizacja ma również utworzenie całodobowej bezpłatnej infolinii dla ofiar przemocy domowej.

- Chcemy, by każdy mieszkaniec wiedział o naszej działalności i mógł zgłosić się do nas po pomoc - dodaje społecznik.   

Inicjatywę działaczy pozytywnie ocenia i wspiera dyrektor kazimierskiego MGOPSu, Edyta Molo. Jak informuje, na terenie gminy działalność pozarządową prowadzi około 30 organizacji pozarządowych. Fundację Dajemy Wybór określa jednak mianem wyjątkowej i pierwszej, która w swoim statucie za główny cel obrała pomoc innym. Dodaje, że Ośrodek Pomocy Społecznej wytypował 12 rodzin z terenu miasta i gminy, które mogłyby skorzystać z pomocy fundacji. 

- Fundacja jest założona przez osoby młode, świeże i chętne do działania. Ich obecność na terenie naszego miasta bardzo nas cieszy. Jestem przekonana, że będą w stanie zrobić dużo dobrego - uważa dyrektor kazimierskiego MGOPSu.  

Wiosną, kazimierska Fundacja Dajemy Wybór, po zakończonym remoncie, otworzy swoje biuro przy ul. Wiśniowej 20. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć działania młodych społeczników z Kazimierzy Wielkiej odsyłamy na stronę Fundacji: www.dajemywybor.pl.

adv adv
Wiadomości
Reklama