Ogromny sukces ŚCO. Kobiety przekonały się do tych badań

Data publikacji: 30.01.2018 11:57
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
ŚCO

ŚCO
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 2 tysiące kobiet skorzystało z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych, które Świętokrzyskie Centrum Onkologii wykonuje od czerwca ubiegłego roku w ramach programów profilaktycznych: „Być świadomą kobietą” oraz „Żyj zdrowo”.

Jak informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO, z bezpłatnej cytologii panie mogą skorzystać raz na trzy lata, a z bezpłatnej mammografii raz na dwa lata.

- Widzimy już efekty programu. Przed rozpoczęciem jego realizacji na badania profilaktyczne z zakresu raka szyjki macicy miesięcznie zgłaszało się kilkanaście kobiet, natomiast teraz to 100, a czasami nawet 200 pań - mówi Izabela Opalińska. 

Jak przypomina rzecznik, kobiety, które chciałyby bezpłatnie wykonać mammografię, czy cytologię mogą po zebraniu grupy pięciu kobiet zamówić bezpłatny transport do ŚCO.

Z darmowego badania cytologicznego mogą korzystać panie w wieku od 25 do 59 lat, natomiast z mammograficznego od 50 do 69 lat.

Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z darmowego transportu na badanie cytologiczne może w dni powszednie zadzwonić pod numer telefonu 609 990 033. Przy rejestracji należy podać swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL.

Natomiast w przypadku badania mammograficznego należy zadzwonić pod numer telefonu 607 778 888.

Reklama