Nowości na Kadzielni i Wietrzni. Z myślą o turystach

Data publikacji: 05.02.2018 11:33
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wizualizacja projektu koncepcyjnego ścieżki, która połączy drogę biegnącą do zaplecza amfiteatru Kadzielnia z ulicą Pakosz

Kielce. Wizualizacja projektu koncepcyjnego ścieżki, która połączy drogę biegnącą do zaplecza amfiteatru Kadzielnia z ulicą Pakosz
Fot. Geopark Kielce

Geopark Kielce ogłosił przetarg na wybudowanie na Kadzielni ścieżki, która połączy drogę biegnącą do zaplecza amfiteatru z ulicą Pakosz. Trasa będzie biegnąć wyrobiskiem dawnej kopalni wapienia. Andrzej Płonka z Geoparku tłumaczy, że jest to odpowiedź na zgłoszenia turystów i mieszkańców miasta.

Kiedyś takie przejście było, ale na skutek działań geologicznych zostało zasypane. Teraz ma zostać wybudowane od nowa. Do tego ze względów bezpieczeństwa konieczne jest również zabezpieczenie urwiska na Wzgórzu Harcerskim. W ramach inwestycji planowana jest również wymiana barier znajdujących się przy dawnym jeziorku szmaragdowym oraz wymiana oświetlenia rezerwatu na bardziej oszczędne.

Na Wietrzni natomiast ma powstać ścieżka edukacyjna wraz z lapidarium do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Wyeksponowane zostaną również bloki miejscowego kamienia i ustawione tablice edukacyjne.

Oferty w przetargu można zgłaszać do 15 lutego. Inwestycja ma zostać wykonana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Jej zakończenie planowane jest do końca listopada.

Obydwa zadania są połączone z modernizacją siedziby Geoparku i budowy Geologicznego Parku Doświadczeń. Spółka stara się od dofinansowanie prac ze środków unijnych. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 13 milionów złotych.

Tagi do tego wpisu
Reklama