Kadzielnia i Wietrznia wypięknieją

Data publikacji: 17.02.2018 20:32
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.01.2018 Kielce. Kadzielnia. Rezerwat geologiczny

15.01.2018 Kielce. Kadzielnia. Rezerwat geologiczny
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dwie oferty wpłynęły w przetargu na przygotowanie infrastruktury turystycznej na Kadzielni i Wietrzni. Jak informowaliśmy, Geopark Kielce ogłosił konkurs na wybudowanie na Kadzielni ścieżki, która połączy drogę biegnącą do zaplecza amfiteatru z ulicą Pakosz.

Ma być ona poprowadzona w połowie ostatniego poziomu wydobywczego, czyli między dnem jeziora szmaragdowego, a obecną trasą biegnącą do zaplecza amfiteatru. Wzdłuż przejścia pojawią się tablice informacyjne, dotyczące geologii i przyrody tego obszaru. Kiedyś takie przejście istniało, ale na skutek działań geologicznych zostało zasypane. Teraz ma zostać wybudowane od nowa. Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest również zabezpieczenie urwiska na Wzgórzu Harcerskim.

Andrzej Płonka, z Geopraku poinformował, że na realizacje tego zadania instytucja ma przeznaczone 5 mln. 750 tys. zł. Wykonaniem zadania zainteresowana jest firma z podkrakowskiego Mnikowa. Swoją pracę wyceniła na kwotę o 20 tys. wyższą. Mimo to, jeśli po przeanalizowaniu oferty okaże się, że spełnia ona wszystkie inne kryteria, to umowa zostanie zawarta, a brakujące środki zostaną wygospodarowane z budżetu instytucji.

Na Wietrzni natomiast ma powstać ścieżka edukacyjna wraz z lapidarium do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Wyeksponowane zostaną również bloki miejscowego kamienia i ustawione tablice edukacyjne. W ramach inwestycji planowana jest także wymiana barier znajdujących się przy dawnym jeziorku szmaragdowym oraz oświetlenia rezerwatu na bardziej oszczędne. Ta inwestycja została wyceniona na 260 tys. zł, a jedyna oferta jaka wpłynęła na to zadanie, mieści się w zakładanym budżecie.

Obydwa zadania są połączone z modernizacją siedziby Geoparku i budowy Geologicznego Parku Doświadczeń. Spółka stara się o dofinansowanie prac ze środków unijnych.

Tagi do tego wpisu
Reklama