Rozmowy przyniosły skutek. Lekarze w Ostrowcu porozumieli się z dyrekcją

Data publikacji: 26.02.2018 15:39
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Podpisanie porozumienia w ostrowieckim szpitalu

Podpisanie porozumienia w ostrowieckim szpitalu
Ostrowiec Świętokrzyski. 26.02.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W ostrowieckim szpitalu doszło do porozumienia dyrekcji z lekarzami, którzy w listopadzie ubiegłego roku wypowiedzieli klauzulę opt-out. Dziś obie strony podpisały dokument, na mocy którego lekarze wracają do dyżurowania powyżej 48 godzin tygodniowo.

W zamian lekarze otrzymali dodatkowe wynagrodzenie, ale nie jest to podwyżka zasadniczych pensji. Jak informuje Dariusz Kopania, dyrektor do spraw medycznych szpitala, medycy otrzymają dodatki do wynagrodzenia. Nie chce jednak ujawniać żadnych w jakiej wysokości. Wiadomo jednak, że miesięczny koszt podwyżek wyniesie od 50 a 70 tysięcy złotych. Porozumienie będzie ważne do 30 czerwca. W lipcu mają pojawić się rozwiązania systemowe dotyczące minimalnej stawki dla lekarza specjalisty.

Porozumienie podpisał dziś m. in. zastępca kierownika oddziału pulmonologii Piotr Karbowniczek, który od samego początku uczestniczył w rozmowach z dyrekcją i starostwem. Tłumaczy, że kompromis jest satysfakcjonujący, ale nie jest zadowalający na dłuższy czas. Medycy liczą, że sprawy wynagrodzeń rozwiążą zapowiadane zmianami systemowe.  

Podpisanie porozumienia w ostrowieckim szpitaluOstrowiec Świętokrzyski. 26.02.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Starosta Zbigniew Duda uważa podpisanie porozumienia za duży sukces, ponieważ dyżury w szpitalu są obsadzone bez problemów, a pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. Dodaje  że negocjacje z lekarzami są trudne, ale nie niemożliwe. Innym samorządom podpowiada, że kluczem do zawarcia porozumienia były rozmowy. Mówi, że ważne jest, aby samorząd poznał problemy od strony lekarskiej i na odwrót. To, jak zapewnia, daje pełny obraz i zrozumienie problemu, a w połączeniu z dobrą wolą każdy taki konflikt da się złagodzić i dojść do porozumienia.

24 lekarzy ostrowieckiego szpitala wróci do dyżurowania w ramach klauzul opt-out od 1 marca.

Podpisanie porozumienia w ostrowieckim szpitaluOstrowiec Świętokrzyski. 26.02.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama