Jak wykonać samobadanie piersi? [WIDEO]

Data publikacji: 28.02.2018 17:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
dr Małgorzata Biskup

dr Małgorzata Biskup
Kielce. 28.02.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Pomimo wielu akcji profilaktycznych nadal zbyt mało kobiet wykonuje badania profilaktyczne piersi. Najprostszym z nich jest samobadanie piersi. O tym, jak prawidłowo wykonać to badanie i kiedy je przeprowadzać rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Biskup, kierownikiem projektów profilaktycznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, adiunktem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Jak wiele kobiet w Polsce choruje na raka piersi?

Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów w Polsce, a rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Skala problemu jest zatrważająca. Rocznie w Polsce na raka piersi zapada 17 tysięcy kobiet. To oznacza, że około 47 pań dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. W województwie świętokrzyskim rocznie jest to ponad 500 kobiet. Co prawda zachorowalność ciągle wzrasta, ale jest też dobra wiadomość. Dzięki coraz to nowszym metodom leczenia spadają wskaźniki umieralności. Natomiast musimy mieć świadomość, że garstka onkologów walki z rakiem piersi nie wygra. Dlatego tak ważne jest, by nasze społeczeństwo było świadome w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych. Idziemy się zbadać nie po to, by lekarze wykryli raka, tylko po to, by potwierdzili, że jesteśmy zdrowi. 

- Jakie badanie powinnyśmy wykonywać, by dbać o swoje piersi?

Najważniejsze jest to, by od 20. roku życia pamiętać o regularnym samobadaniu piersi. Do 35. – 40. roku życia w piersiach przeważa tkanka gruczołowa, dlatego właśnie do tego wieku raz do roku powinnyśmy wykonać USG piersi. W wieku późniejszym co dwa lata (ewentualnie według wskazań lekarskich co rok) wykonujemy badanie mammograficzne.   

Od dziś, przez wszystkie środy będziemy rozmawiać na temat profilaktyki wśród kobiet. A na początek o tym dlaczego warto wykonywać samobadanie piersi i jak to badanie  przeprowadzić prawidłowo.

- Kiedy najlepiej wykonać samobadanie piersi?

Najlepiej je wykonać między 5., a 10. dniem cyklu miesiączkowego, natomiast u kobiet w ciąży oraz u tych pań, które już nie miesiączkują samobadanie, można przeprowadzić dowolnego, ale zawsze tego samego dnia.

- Świętokrzyskie Centrum Onkologii od zeszłego roku prowadzi program, w ramach którego panie mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii i cytologii. Na te badania mają zapewniony także bezpłatny dla nich transport. Jak wiele kobiet skorzystało już z takiej możliwości?

Cieszy nas bardzo postawa kobiet, ponieważ z tej formy profilaktyki w ramach programu skorzystało już ponad tysiąc kobiet. Myślę, że dzięki temu uratowaliśmy nie jedną kobietę, dlatego dla nas jest to sukces. Każda z pań, która chciałaby skorzystać z bezpłatnej mammografii i bezpłatnego dojazdu na to badanie powinna zadzwonić do nas pod numer telefonu 607 77 88 88.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi pokazuje nasz film:

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama