Najnowocześniejszy w Polsce cytobus trafił do Kielc

Data publikacji: 01.03.2018 11:28 / Data aktualizacji: 01.03.2018 11:45
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Najnowocześniejszy w Polsce cytobus trafił do Kielc

Najnowocześniejszy w Polsce cytobus trafił do Kielc
Kielce. 01.03.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Pierwszy w Polsce mobilny cytobus zakupiło Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Gabinet wyposażony jest w fotel ginekologiczny, niezbędne meble, szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny oraz najnowocześniejszy sprzęt.

W cytobusie wydzielone jest również pomieszczenie z toaletą i bieżącą wodą, w którym pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania - informuje Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - To gabinet ginekologiczny w pełnym komforcie. Wyposażony jest w klimatyzację, która w zimie będzie ogrzewała wnętrze pojazdu, a latem je chłodziła. Nasz cytobus jest rozwiązaniem pionierskim w skali kraju. W gabinecie jest nie tylko możliwość pobrania materiału do badania, ale również właściwy odczyt tego badania – dodaje Stanisław Góźdź.  

Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, nadal zbyt mało kobiet zgłasza się na badania cytologiczne. W 2015 roku z powodu raka szyjki macicy w naszym regionie zmarły 54 kobiety, a zachorowało prawie 130. - Wiele pacjentek uważa, że badania profilaktyczne są wykonywane przez osoby, które podejrzewają u siebie jakąś chorobę. Natomiast sens profilaktyki jest taki, że badać się mają kobiety zdrowe. Badanie profilaktyczne z założenia ma tylko potwierdzić, że nie ma żadnych zmian, które mogą się przekształcić w nowotwór - dodaje dr Leszek Smorąg. 

Cytobus, który kosztował 280 tysięcy złotych zakupiony został ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu "Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim”. W trasę wyruszy za kilka dni. Natomiast 8. marca będzie promowany przed budynkiem Telewizji Polskiej w Warszawie.

adv adv
Wiadomości
Reklama