Dyrektor generalny UE krytykuje region

Data publikacji: 06.03.2018 14:26
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.03.2018 Kielce. Targi Kielce. Marc Lemaitre, Dyrektor Generalny do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej podczas dyskusji o przyszłości unijnego budżetu. Z lewej prowadzący dyskusję Bartłomiej Zapała

06.03.2018 Kielce. Targi Kielce. Marc Lemaitre, Dyrektor Generalny do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej podczas dyskusji o przyszłości unijnego budżetu. Z lewej prowadzący dyskusję Bartłomiej Zapała
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Szybkość wydawania unijnych pieniędzy w Świętokrzyskiem nie jest satysfakcjonująca - uważa Marc Lemaitre, Dyrektor Generalny do spraw Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej. Urzędnik wizytuje województwo świętokrzyskie i uczestniczy w dyskusjach dotyczących przyszłości unijnego budżetu.

Jak informowaliśmy, Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński wskazuje województwo świętokrzyskie jako jeden z regionów, które najwolniej wydaje europejskie fundusze. Marc Lemaitre przyznaje, że w części europejskich regionów faktycznie stanowi to duży problem.

- W tej chwili zależy nam na tym, aby te prace przyspieszyć. Jesteśmy pewni, że uda nam się to zrobić i żadne pieniądze nie przepadną. Zamierzamy wprowadzić wiele form wsparcia eksperckiego, aby nadrobić zaległości i dogonić pozostałe regiony w Polsce - podkreśla urzędnik.

Dyrektor zauważył, że podczas spotkań w poszczególnych regionach unijni urzędnicy chcą wysłuchać pomysłów i uwag lokalnych społeczności dotyczących funduszy pomocowych i całego budżetu.

- Ten moment to też idealna okazja do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób stworzyć założenia dla przyszłych programów operacyjnych. Te kwestie zostaną rozstrzygnięte w ciągu dwóch najbliższych miesięcy i będą nam służyć przez 10 następnych lat - twierdzi Marc Lemaitre.

Gość mówił także o głównych zagrożeniach dla Unii Europejskiej po 2020 roku. Przede wszystkim dużym problemem będzie wystąpienie z organizacji Wielkiej Brytanii, bowiem gdy to się stanie PKB w UE spadnie o 15%. Wspólnota europejska musi się zmierzyć także z problemem zabezpieczenia swoich granic.

Marc Lemaitre był szefem gabinetów polskich polityków Janusza Lewandowskiego, Pawła Sarneckiego i Danuty Hübner. Wczoraj odwiedził Starachowice.

Reklama