Świętokrzyskie jednym z najbiedniejszych w Unii Europejskiej

Data publikacji: 07.03.2018 15:17
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas
Kielce. 03.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyskie znalazło się na liście dwudziestu najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. W niechlubnym gronie jest także 5 innych polskich województw. Najnowsze dane dotyczące PKB w poszczególnych regionach przygotował Eurostat.

Jak wynika z analiz unijnej instytucji, wśród polskich województw najniżej sklasyfikowane jest województwo lubelskie z PKB na mieszkańca na poziomie 47 proc. średniej UE. Następne to województwa podkarpackie i podlaskie po 48 proc. średniej oraz świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie po 49 proc.

Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, winą za słaby wynik obarcza rządzące w regionie Polskie Stronnictwo Ludowego. Zdaniem parlamentarzysty, pomysł PSL na rozwój świętokrzyskiego nie sprawdził się. W jego opinii świadczy to o nieudolności urzędników, którzy mając do dyspozycji fundusze unijne nie byli w stanie wydać ich w taki sposób, aby skutecznie i dynamicznie rozwinąć region.    

Z danych przygotowanych przez Eurostat wynika ponadto, że PKB Polski kształtuje się na poziomie 68 proc. średniej dla całej Wspólnoty. Jedyny polski region z PKB powyżej średniej UE to województwo mazowieckie - 109 proc. Plasuje to Mazowsze na 75. pozycji w unijnym rankingu.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas w przesłanym do naszej redakcji komentarzu stwierdził, że przełamanie strukturalnych zapóźnień rozwojowych Świętokrzyskiego to zadanie na pokolenie. Zaznaczył również, że Świętokrzyskie rozwija się, ale inne regiony Polski Zachodniej i Północnej bogacą się szybciej. Dodał jednocześnie, że aby województwo świętokrzyskie szybciej się rozwijało potrzebna jest współpraca różnych środowisk.

Reklama