Na jednej sali wystawa lalek, na drugiej koncerty

Data publikacji: 07.03.2018 16:20
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Siedziba dawnego Archiwum Państwowego przy al. IX Wieków Kielc

Siedziba dawnego Archiwum Państwowego przy al. IX Wieków Kielc
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Władze Kielc mają nowy pomysł na zagospodarowanie budynku dawnej siedziby Archiwum Państwowego przy ulicy Warszawskiej. Za 8 milionów złotych miało tam powstać Centrum Lalki Teatralnej, ale nie udało się uzyskać unijnego dofinansowania na ten cel, trzeba więc zmodyfikować plany.

W związku z tym, prezydent Wojciech Lubawski odbył kilka spotkań w środowisku kultury, dotyczących wykorzystania obiektu. Najszybciej zareagowała dyrekcja teatru Ecce Homo, która nie zamierza wprawdzie wyprowadzać się z siedziby w Bazie Zbożowej, ale ma pomysł na wykorzystanie dawnej synagogi. Jak powiedział prezydent, kusi ich, żeby kilka razy w roku wystawić dla kielczan sztukę w tych pomieszczeniach, bo obiekt jest bardzo atrakcyjny i nie może stać pusty.

W budynku są dwie obszerne sale na dwóch kondygnacjach. Wojciech Lubawski ma pomysł na ich wykorzystanie. - Na jednej mogłaby powstać wystawa lalek teatralnych, ponieważ dysponujemy bardzo atrakcyjnym zbiorem i powinniśmy się nim chwalić. Na drugiej byłaby scena, gdzie mogłyby się odbywać np. przedstawienia teatralne, czy koncerty. Nie będzie się to wiązało z powstaniem nowej placówki. Będzie nią administrować jedna z jednostek kultury - dodaje prezydent.

Zdaniem prezydenta, może to być miejsce bardzo atrakcyjne dla kielczan. Warunkiem jest jednak wykonanie toalet na wysokim poziomie. Resztę zagospodarują artyści, którzy nie potrzebują wielkich nakładów finansowych.

Na najbliższej sesji, radni zdecydują, czy przekazać 158 tysięcy złotych na nowe toalety w obiekcie. Zdaniem Wojciecha Lubawskiego, to będzie pierwszy krok, żeby dostosować budynek do użytku publicznego.

Reklama