Poseł Lipiec: świętokrzyskie nie ma gospodarza

Data publikacji: 12.03.2018 09:55
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości

Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości
12.03.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Skandaliczną rzeczą jest, że my dołujemy we wszystkich rankingach, a to przez to, że nie mamy gospodarza z prawdziwego zdarzenia - powiedział na antenie Radia Kielce lider świętokrzyskiego PiS Krzysztof Lipiec.

Jak podkreślił, Prawo i Sprawiedliwość nie zgadza się na taki stan rzeczy, tolerowany i kreowany przez politykę PO - PSL. Jak już informowaliśmy, województwo świętokrzyskie znalazło się wśród najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej - tak wynika z informacji gromadzonych przez Europejski Urząd Statystyczny.

Zdaniem gościa Radia Kielce polityka realizowana na szczeblu regionu przynosi takie a nie inne efekty.

- No to jest rzecz zatrważająca, ale do tego trzeba jeszcze dodać kontekst, w jakim to wszystko się dzieje. Rzecz związana jest z pewnego rodzaju modelem polityki, który był uprawiany przez rząd PO i PSL. To jest ten model, który my nazywamy polaryzacyjno-dyfuzyjnym - podkreślił poseł Lipiec.

Jak przypomniał, inwestowano w te regiony, które były już przyzwoicie usytuowane pod względem gospodarczym i później, kiedy one miały osiągnąć status nasycenia gospodarczego, to miały się podzielić z tymi regionami słabszymi, do których m.in należało świętokrzyskie.

- Dzisiaj ten stan rzeczy się zmienia. Rząd PiS odstąpił od tego modelu polityki rozwoju - mówił gość Radia Kielce. - Chodzi o taki kierunek, który kiedyś Unia Europejska realizowała w wielu krajach, no i dzisiaj są to państwa na wysokim poziomie rozwoju. Niestety województwo świętokrzyskie, w kontekście dochodu narodowego, czyli produktu krajowego brutto, jest poniżej średniej europejskiej - powiedział Krzysztof Lipiec.

Jak dodał, o złej polityce PSL świadczy także ranking wyludniania się regionu świętokrzyskiego.

- Ludzie uciekają stąd, bo tu nie ma atrakcyjnych pensji, a urząd marszałkowski nie potrafi wykorzystać funduszy unijnych i uprawia propagandę sukcesu - podsumował szef świętokrzyskiego PiS. 

Ostatni ranking w którym nasze województwo znalazło się wśród najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej przygotował portal money.pl. Brano w nim pod uwagę produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca według parytetu siły nabywczej w odniesieniu do średniej dla Unii Europejskiej.

Jak wynika ze statystyk w 2016 roku w dwudziestce najbiedniejszych regionów znalazły się 4 z Polski. To województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. Zaraz za pierwszą dwudziestką jest województwo świętokrzyskie. W tym przypadku, co gorsza, dystans do UE wzrósł w latach 2011-2016. W 2011 roku wypracowywano tam 50 procent średniej unijnej, a w 2016 roku już tylko 49 procent - podkreśla portal money.pl.

Tagi do tego wpisu
Reklama