Geoturystyka turystycznym atutem Kielc i województwa świętokrzyskiego

Data publikacji: 14.03.2018 13:37
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Podpisanie umowy w Centrum Geoedukacji na rozbudowę infrastruktury turystycznej na Kadzielni i Wietrzni a także budowę oczek wodnych w Ogrodzie Botanicznym. Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
Wojciech Lubawski - Prezydent Miasta Kielce

Podpisanie umowy w Centrum Geoedukacji na rozbudowę infrastruktury turystycznej na Kadzielni i Wietrzni a także budowę oczek wodnych w Ogrodzie Botanicznym. Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojciech Lubawski - Prezydent Miasta Kielce
Kielce. 14.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Geoturystyka ma być jednym z motorów napędowych gospodarki Kielc i województwa świętokrzyskiego. W realizacji takich planów mają pomóc kolejne inwestycje, których celem jest pokazanie walorów geologicznych stolicy regionu.

Dzisiaj w Geoparku podpisano umowy na dofinansowanie rozbudowy infrastruktury turystycznej na Kadzielni i Wietrzni, a także budowę oczek wodnych w Ogrodzie Botanicznym. W sumie zadania te warte są ponad 20 milionów złotych.

Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku, wyjaśnia, że główną inwestycją na Kadzielni będzie utworzenie nowej ścieżki edukacyjnej, która ma połączyć ścianę wschodnią, gdzie mieści się podziemna trasa turystyczna z zachodnią częścią kamieniołomu w okolicach Pakosza. Wzdłuż przejścia pojawią się tablice informacyjne dotyczące geologii i przyrody tego obszaru.

Nowe ścieżki edukacyjne powstaną także na Wietrzni. Poza tym, w zachodniej części, w drodze do rezerwatu ma powstać „Geologiczny Ogród Doświadczeń”. Zwiedzający przez zabawę będą mogli poznać między innymi geologiczny fenomen Gór Świętokrzyskich. Michał Poros, kierownik Geoparku, wyjaśnia, że w planach jest także utworzenie multimedialnej wystawy w Centrum Geoedukacji.

Ponad 9 milionów złotych będą warte inwestycje w ogrodzie botanicznym. Jak przypomina Katarzyna Socha, kierownik obiektu, w planach jest udostępnienie jaskini odkrytej w południowej części zbocza Karczówki. Najważniejszym elementem będzie jednak wybudowanie trzech oczek wodnych oraz spływającego do nich wodospadu.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, przekonuje, że dzięki tym inwestycjom kielecki Ogród Botaniczny stanie się wyjątkowym miejscem na mapie Europy. Połączy on w sobie niezwykłe walory przyrodnicze oraz to co dla naszego regionu jest szczególnie wyjątkowe, czyli geologię.

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, twierdzi, że warto inwestować w coś co nas wyróżnia. Taką rzeczą jest geologia. Dodaje, że w województwie potrzebna jest profesjonalna infrastruktura turystyczna, którą może zapewnić Geopark.

Inwestycje mają być gotowe jesienią przyszłego roku. Wcześniej, na przełomie maja i czerwca, Geopark Kielce zamierza udostępnić dla zwiedzających część ogrodu botanicznego.

Reklama