Powstaje „Dźwiękowisko”. Wspólne dzieło uczniów i muzyków filharmonii

Data publikacji: 15.03.2018 14:38
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Próba generalna. Akademia Melomana  Dźwiękowisko w Filharmonii Świętokrzyskiej

Próba generalna. Akademia Melomana - Dźwiękowisko w Filharmonii Świętokrzyskiej
Kielce. 15.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 23 w Kielcach wystąpią razem z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej. Wspólnie przygotowują muzyczno-teatralne „Dźwiękowisko”. Dziś w Filharmonii trwały próby przed widowiskiem.

Gimnazjaliści przygotowują utwór parateatralny „Kieleckie pory roku”. Wykorzystują do tego improwizowane instrumenty, np. gazetę, albo pompkę rowerową. Natomiast licealiści, razem z muzykami z Filharmonii wykonają utwór „Nie podoba mi się to”, ilustrujący złe rzeczy, których młodzi ludzie doświadczają na co dzień.

Nad całością czuwa Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, który jest również dyrygentem spektaklu. Jak mówi, również dla niego jest to ciekawy eksperyment. - Opowiadamy o konkretnych rzeczach: o plotce, o ofiarach ataków terrorystycznych, o języku nienawiści. To jest coś, co do młodych ludzi dziś przemawia i to widać podczas pracy warsztatowej. Teraz muszą własnym głosem, krzykiem to odegrać jako aktorzy i na przykład przeciwstawić się temu – tłumaczy dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. Jacek Rogala podkreśla, że najważniejsze jest otwarcie wyobraźni młodych ludzi i zaangażowanie ich kreatywności.

Anna Kwiatkowska, skrzypaczka mówi, że również dla profesjonalnych muzyków praca nad „Dźwiękowiskiem” jest bardzo twórcza. – Młodzi ludzie są bardzo otwarci – podkreśla. - Twórcze, ale trudne – nie ukrywają licealiści. Uczniowie IV LO, przyznają, że na scenie czują presję i momentami są bardzo spięci, ale wspólna praca z profesjonalnymi muzykami bardzo im się podoba. - Jesteśmy pod pewną presją. Jest nas tutaj ponad pięćdziesiąt osób i wspólne zgranie bywa frustrujące. Ale poradzimy sobie i z kolejnymi próbami będzie coraz lepiej – twierdzą uczniowie ze szkoły przy ulicy Radiowej.

Licealiści mają nadzieję że w przyszłości będą mogli uczestniczyć w podobnych projektach. Premiera „Dźwiękowiska” już jutro o godzinie 19 w Filharmonii.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama