Zachorowalność na ten nowotwór jest wysoka. Umiera co drugi pacjent

Data publikacji: 17.03.2018 15:25
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Badanie profilaktyczne pod kątem występowania raka jamy ustnej

Badanie profilaktyczne pod kątem występowania raka jamy ustnej
Kielce. 17.03.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Z bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem występowania raka jamy ustnej można było skorzystać w jednej z kieleckich przychodni. Akcję zorganizowała Fundacja „Z uśmiechem przez życie”.

Rak jamy ustnej zajmuje ósme miejsce pod względem częstości występowania pośród wszystkich nowotworów, natomiast w połowie przypadków choroba wykrywana jest w późnych stadiach. Wskaźnik śmiertelności w ciągu 5 lat wynosi od 40 do 50 proc.

Jak informuje specjalista protetyk Dorota Kulczycka objawami, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza są wszelkie zaczerwienienia, utrzymujące się dłużej niż dwa tygodnie, stany nadżerkowe, czy zbytnie rogowacenie błony śluzowej w jamie ustnej.

- Badanie jest krótkie i bezbolesne. Pacjent płucze jamę ustną specjalnym płynem, który uwidacznia zmiany. Dodatkowo jamę ustną oglądamy dzięki specjalistycznej lampie. Niepokojące zmiany można zauważyć na wiele lat zanim się pojawią już wyraźniejsze objawy - dodaje dr Dorota Kulczycka.

Udział w akcji wziął m.in. Paweł Kozłowski.

- Skorzystałem z badania, ponieważ jestem w wieku, który może powodować pewnie zmiany w organizmie. W mojej rodzinie już kilka osób miało problemy onkologiczne, dlatego stwierdziłem, że takie badanie warto wykonać. Wynik wyszedł dobry, cieszę się, że jestem zdrowy - dodał Paweł Kozłowski.

W 2012 roku w Polsce wykryto ponad 3,5 tysiąca przypadków raka jamy ustnej, warg i gardła. Profilaktyczne badania pod kątem występowania tego nowotworu szczególnie powinny wykonywać osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, powyżej 40. roku życia oraz osoby, u których w rodzinie pojawił się ten nowotwór.

Reklama