Tablica ku czci Józefa Piłsudskiego zawisła w Sandomierzu

Data publikacji: 18.03.2018 09:30 / Data aktualizacji: 18.03.2018 14:39
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Odsłonięcie granitowej tablicy ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Odsłonięcie granitowej tablicy ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego
Sandomierz. 18.03.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odsłonięto granitową tablicę ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Znajduje się ona na budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nad Wisłą. Uroczystości zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 84 rocznicy nadania Marszałkowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Sandomierza.

Uczestniczący w uroczystościach Tomasz Jamróz Piłsudski, praprawnuk Adama Piłsudskiego - brata Józefa powiedział, że to żywa lekcja historii, dodał, że tego typu uroczystości upamiętniające wielkich Polaków są bardzo potrzebne, ponieważ w myśl słów Marszałka, ludzie, którzy przestają dbać o swoją przeszłość, przestają być narodem. Krewny Józefa Piłsudskiego dodał, że ważne jest także to, iż w różnych częściach Polski pamięta się o Józefie Piłsudskim na wiele różnych sposobów oddając hołd człowiekowi, który budził Polskę do zmartwychwstania.

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski w przemówieniu okolicznościowym powiedział, że nie bez znaczenia jest to, iż tablica zawisła w miejscu bardzo lubianym przez mieszkańców i turystów. Tereny nad Wisłą już przed wojną nosiły imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wojna i czas powojenny nie sprzyjał kultowi tej postaci. W 1991 roku uchwałą Rady Miasta przywrócono bulwarowi imię Marszałka Piłsudskiego. - Pamiątkowa tablica to zaakcentowanie związku Marszałka z naszym miastem. Uważam, że jesteśmy to winni nie tylko Marszałkowi, ale i młodemu pokoleniu Polaków, które musi pamiętać, że Piłsudski to postać, dla której Polska była najważniejsza - powiedział burmistrz Bronkowski.

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Sandomierza dla Marszałka Józefa Piłsudskiego był zawieziony do Belwederu w 1935 roku przez grupę sandomierskich radnych. Wśród nich był Franciszek Guz, którego wnukiem jest Marceli Czerwiński, aktualnie sprawujący mandat miejskiego radnego. Powiedział nam, że uroczystości są dla niego dużym przeżyciem. O wizycie w Belwederze u Marszałka jego dziadek bardzo dużo opowiadał i był z tego dumny.

W uroczystościach odsłonięcia tablicy uczestniczyli m. in. przedstawiciele służb mundurowych tj. policji i Wojska Polskiego oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.

Na zakończenie delegacje złożyły pod tablicą wiązanki kwiatów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama