Cytobus na telefon. ŚCO zachęca do badań

Data publikacji: 19.03.2018 06:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Najnowocześniejszy w Polsce cytobus trafił do Kielc

Najnowocześniejszy w Polsce cytobus trafił do Kielc
Kielce. 01.03.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Cytobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, czyli mobilna pracownia, w której mieszkanki województwa świętokrzyskiego mogą wykonać badanie cytologiczne, wyrusza w trasę do świętokrzyskich gmin.

- Dziś będzie stacjonował przy Urzędzie Gminy w Brodach, a we wtorek w Pawłowie. Panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań od godziny 9.00 do 14.00 - informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO. - Przyjazd cytobusu można także zamówić telefonicznie. Dojedziemy w każde miejsce, np. przed zakład pracy. Myślę, że na 15 minut każda kobieta będzie mogła wyjść z pracy i w tym czasie skontrolować stan swojego zdrowia - mówi Izabela Opalińska.

Jak dodaje rzecznik ŚCO, cytobus jest w Polsce pierwszym tego typu lekkim pojazdem, spełniającym wymogi sanitarne, jakim podlega gabinet lekarski.

- W konstrukcji pojazdu osadzono gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny i niezbędne wyposażenie. Wewnątrz jest wydzielona kabina higieny intymnej z WC i bieżącą wodą, żeby pacjentka mogła się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień, ułatwiający wejście do gabinetu.

Aby zamówić przyjazd cytobusu wystarczy zadzwonić na numer telefonu 609 99 00 33. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać panie między 25. a 59. rokiem życia, które nie miały wykonywanego tego badania w ciągu ostatnich 36. miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Reklama