Prof. Jan Andrzej Kłoczowski w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu

Data publikacji: 19.03.2018 12:51
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kamienica przy ul. Planty 7. Siedziba Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Kamienica przy ul. Planty 7. Siedziba Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Kielce. 26.01.2017 / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dziś, w ramach trwającego w Kielcach I Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji, który odbywa się w Kielcach ph. "Wolność i Pokój", prof. Jan Andrzej Kłoczowski OP - dominikanin, historyk sztuki, teolog, filozof, kaznodzieja i publicysta wygłosi wykład zatytułowany „Pierwszy Testament   obcy, inny, swój”.

Prof. Jan Andrzej Kłoczowski przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w Krakowie oraz duchowym opiekunem środowisk opozycyjnych. Od 1990 roku pełnił funkcję regensa Polskiej Prowincji Dominikanów, a w latach 1990-1998 był rektorem Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie. W latach 1973-1993 był członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika "W drodze", a w latach 1992-1996 - redakcji miesięcznika "Znak", zaś od 1997 redaktorem "Logos i Ethos". Zasiadał w Komisji Filozofii i Teologii Komitetu Badań Naukowych.

W 2007 roku został odznaczony przez Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. We wrześniu 2014 roku, generał zakonu, o. Bruno Cadoré, przyznał o. Janowi Andrzejowi Kłoczowskiemu tytuł mistrza świętej teologii, najwyższy dominikański tytuł naukowy. Profesor, który otrzymał też Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w 2016 roku. Jest autorem licznych prac z dziedziny filozofii religii, teologii i duchowości.

O. Jan Andrzej Kłoczowski w każdą niedzielę w południe odprawia tzw. dwunastkę (o godz. 12.) - mszę z "kazaniem filozoficznym", na której gromadzą się tłumy krakowian.

Dzisiejszy wykład wokół filozofii dialogu, o zagadnieniu Innego, inności, będącej często powodem wykluczenia i przyjmowaniu Drugiego w codziennym życiu odbędzie się o godz. 18.00. w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama