Wystawa w blasku lamp naftowych

Data publikacji: 22.03.2018 12:06
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości z regionu
Skarżysko. Wernisaż wystawy 'W świetle nocy w blasku dnia

Skarżysko. Wernisaż wystawy 'W świetle nocy w blasku dnia"
Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

20 ozdobnych lamp naftowych, pochodzących z drugiej połowy XIX. wieku można oglądać w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Eksponaty są częścią kolekcji skarżyszczanki Agnieszki Brodniewicz. Prezentowane lampy zostały wyprodukowane w Polsce, Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych.

Najciekawsze z nich to m.in. lampy typu pompowego.

- Górną ich część, w której znajduje się knot, podnosi się i opuszcza do zbiornika z olejem, co powoduje, że ciśnienie wypycha paliwo w górę. Z kolei w lampie typu zegarowego, na zbiorniku olejowym jest podziałka, informująca na jak długo wystarczy paliwa - opisuje kolekcjonerka Agnieszka Brodniewicz.

Jak podkreśla, stara się gromadzić przedmioty, które wymagają naprawy, bo przez to ocala je od zapomnienia. W jej kolekcji znajduje się około 60 lamp. Niektóre z nich były mocno zniszczone i wymagały ogromnej pracy rekonstrukcyjnej.

Najcenniejszym eksponatem prezentowanym w Skarżysku jest srebrna lampa typu „Hitchcock'a”. W spodzie ma tzw. wiatraczek, który dostarcza powietrze do palnika, a przez to lampa nie potrzebuje kominka.

Wystawa inauguruje cykl, w którym prezentowane będą zbiory mieszkańców Skarżyska i powiatu skarżyskiego.

Reklama