Bp Nitkiewicz: młodzi powinni być bardziej słyszani [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 25.03.2018 09:28 / Data aktualizacji: 25.03.2018 18:44
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Niedziela palmowa w Sandomierzu

Niedziela palmowa w Sandomierzu
Sandomierz. 25.03.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił na starówce w Sandomierzu wielkanocne palmy, które przynieśli mieszkańcy oraz uczestnicy diecezjalnego zjazdu młodych.

Młodzież podkreślała, że to ważne wydarzenie ponieważ może jednoczyć się w wierze, wspólnie przeżyć coś razem i być bliżej Boga. - Taki zjazd lepiej pozwala zgłębić misterium Męki Pańskiej - mówili nasi rozmówcy.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz stwierdził, że obecność i głos młodzieży jest szczególnie istotny w jubileuszowym roku 200-lecia diecezji sandomierskiej. Dodał, że bardzo zależy mu na rzeczywistym, dynamicznym wkładzie ludzi młodych w życie lokalnego Kościoła, bo to oni powinni tworzyć nową rzeczywistość. W tym procesie cenne są opinie młodzieży, a nawet krytyka oraz wizje, nad którymi należy się pochylać.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz dodał, że młodzi powinni być bardziej słyszani nie tylko w Kościele, ale także w polityce, ponieważ mają pomysły, których starsi się boją.

W uroczystościach na starówce uczestniczyli m.in. posłowie Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec oraz Marek Kwitek, który powiedział, że dla niego Niedziela Palmowa, to kolejna okazja do zamanifestowania wiary. To również okoliczności sprzyjające refleksjom. Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy najpierw  entuzjastycznie witali ludzie, a potem krzyczeli, aby go ukrzyżować.

- Tak samo jest w życiu - są wzloty i upadki, ale wierząc w tajemnicę zmartwychwstania pamiętamy, że śmierć jest tryumfem i zbawieniem - dodał poseł Kwitek.

Uroczystości uświetniła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej w historycznych strojach. Kasztelan Chorągwi Karol Bury powiedział, że formacja pielęgnuje dawne tradycje średniowiecznego rycerstwa, dlatego zawsze bierze udział w religijnych  i patriotycznych uroczystościach traktując to jako obowiązek i chlubę.

Po poświęceniu palm zebrani przeszli do Domu Katolickiego, gdzie odbył się zjazd młodych. Zorganizowano m.in. konkurs na najpiękniejszą wielkanocną palmę, był też koncert zespołu „Stróże poranka”.

Reklama