Miliony dla szpitali. Będą mogły kupić niezbędny sprzęt

Data publikacji: 28.03.2018 13:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze

Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze
Czarniecka Góra / Fot. rehabilitacjascr.pl

Ponad 3,5 mln zł na zakup nowego sprzętu medycznego i konieczne remonty dostaną trzy świętokrzyskie szpitale. Taką decyzję podjął dzisiaj zarząd województwa.

Najwięcej, bo aż 3 miliony 120 tysięcy złotych otrzyma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze. Pieniądze przeznaczone są, m.in., na dostosowanie pomieszczeń po dawnej kuchni na potrzeby przychodni przyszpitalnej. Dzięki dotacji przebudowane zostaną także pomieszczenia dla szpitalnej apteki, która obecnie mieści się w różnych częściach budynku. Jak informuje Youssef Sleiman, pieniądze przeznaczone zostaną także na zakupy aparatury.

- Zakupimy m.in. 20 respiratorów do na potrzeby Ośrodka Domowej Wentylacji Mechanicznej oraz dodatkowy aparat USG, co pozwoli nam na zwiększenie liczby wykonywanych badań diagnostycznych - wylicza Youssef Sleiman.

Szpital w Czerwonej Górze kupi również analizator do pomiaru tlenku azotu ze spirometrem oraz nowy stół operacyjny, ponieważ jeden z obecnych jest uszkodzony, a jego naprawa byłaby zbyt kosztowna.

- Pieniądze na zakup aparatury otrzymało także Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze - informuje Jerzy Chojnacki, dyrektor lecznicy. - 25 tysięcy złotych dofinansowania przeznaczymy na zakup dwóch urządzeń. Pierwsze to cewka indukcyjna do aparatu, który stymuluje ściśle określony obszar w głębi ciała powodując cofnięcie się bólu czy obrzęku oraz poprawę ruchomości. Zakupimy także odkurzacz basenowy, który pozwoli utrzymać nam właściwe parametry wody. Dotychczas używaliśmy starego odkurzacza, który ma już ponad 14 lat i się zużył - dodał Jerzy Chojnacki.

210 tys. zł otrzyma także Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Za te pieniądze lecznica doposaży Klinikę Otolaryngologii. Zakupi m.in. mikroskopy ambulatoryjne i operacyjne oraz defibrylator, czyli sprzęt, który umożliwia zabiegi operacyjne z zakresu  otolaryngologii dziecięcej.

Reklama