Pątnicy przeszli z Nowej Słupi na Święty Krzyż

Data publikacji: 30.03.2018 15:03
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.03.2018 Nowa Słupia - Święty Krzyż. Droga Krzyżowa

30.03.2018 Nowa Słupia - Święty Krzyż. Droga Krzyżowa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tłumy wiernych z całej Polski wzięły udział w drodze krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Uroczystościom przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Przed wyruszeniem w drogę hierarcha zwrócił uwagę na symbolikę tego miejsca. Przypomniał, że w klasztorze znajdują się relikwie drzewa, na którym życie oddał za nas Jezus Chrystus.

- To właśnie one nadały nazwę całemu regionowi. Promieniują przesłaniem bożej miłości. Powinniśmy cenić fakt, że znak Chrystusa mamy tak blisko siebie - mówił ks. bp. Krzysztof Nitkiewicz.

Do województwa świętokrzyskiego przybyli pielgrzymi z całej Polski. Pątnik z Celestynowa w powiecie otwockim przyjechał z całą rodziną. Do tej pory wspomina swoją pierwszą pielgrzymkę na Święty Krzyż.

- Wspinaczka jest pewną metaforą naszego życia. Droga krzyżowa to wzniosły i duchowy moment. Każdy z nas potrzebuje tych kilku dni w roku, aby móc doznać duchowego odnowienia - dodaje pątnik, który na co dzień pracuje w Warszawie.

Pani Barbara dotarła na Święty Krzyż z gminy Waśniów. Jak mówi, cel jej dzisiejszej wyprawy to przede wszystkim ostatnie przygotowanie duchowe do Świąt Wielkanocnych. Rozmówczyni Radia Kielce zwraca też uwagę na turystyczne aspekty tej wędrówki.

- Jestem turystką od wielu lat. Ta wyprawa to połączenie modlitwy i skupienia ze spacerem na świeżym powietrzu. To wielkie przeżycie, w którym udział bierze mnóstwo ludzi, co czyni z nas wspólnotę - dodaje pani Barbara.

W drodze krzyżowej na Święty Krzyż uczestniczył Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreślił, wędrówce towarzyszyła piękna pogoda, która jest dobrym prognostykiem na nadchodzące święta Wielkanocne.

- Ważne jest przede wszystkim to duchowe przeżycie i publiczne wyznanie wiary. Mam takie przekonanie, że ten tłum, który podążał za krzyżem chce zmieniać świat i Polskę na lepsze - mówi Krzysztof Lipiec.

Drogę Krzyżową zwieńczyła liturgia Wielkiego Piątku w Bazylice na Świętym Krzyżu.

Reklama