Nidarium, kolejowy skansen i hotel. Ponidzie będzie kusić turystów

Data publikacji: 03.04.2018 13:14
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wizualizacja budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej  w Umianowicach

Wizualizacja budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach
Fot. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych / Wizualizacja budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

Władze regionu przekażą ponad 12 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na dwie inwestycje realizowane przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Pierwsza dotyczy budowy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Druga pozwoli na reaktywację zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej w Hajdaszku. Na oba przedsięwzięcia podpisano już wcześniej pre-umowy.

Dyrekcja ZŚiNPK na budowę ośrodka w Umianowicach otrzyma ponad 10 milionów złotych. Jak informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor instytucji, projekt budowlany obiektu z pozwoleniem na budowę ma być gotowy do końca sierpnia. Pracuje nad nim jedna z kieleckich pracowni architektonicznych. Po wakacjach ogłoszony zostanie przetarg na realizację inwestycji.

Główną atrakcją ośrodka ma być „Nidarium”, czyli wielkogabarytowe akwarium, pokazujące życie w środowisku rzeki Nidy. Tomasz Hałatkiewicz dodaje, że w planach jest również przebudowa wieży ciśnień, która stanie się miejscem obserwacji ornitologicznych.

- Miejsce jest niewątpliwie bardzo potrzebne. Jednym z ważniejszych elementów rozwoju młodych ludzi jest edukacja przyrodnicza. Kontakt z przyrodą, uczenie wrażliwości i szacunku do przyrody jest bardzo ważnym elementem. Dlatego planujemy w ośrodku szereg zajęć, warsztatów i prezentacji głównie dla dzieci i młodzieży - zapowiada dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.  

W części hotelowej ośrodka będzie 75 miejsc noclegowych, sala konferencyjna i część laboratoryjna dla młodzieży i naukowców. Obok, na kilkunastu hektarach łąk powstanie wybieg, na którym będzie można zobaczyć różne rasy zwierząt. Obiekt będzie czynny cały rok.

Tomasz Hałatkiewicz tłumaczy, że uzupełnieniem ośrodka w Umianowicach będzie „Stacja Hajdaszek - Kolejowy Skansen”. W budynku z 1924 roku odtworzona zostanie sala dworcowa z kasą biletową oraz pokój naczelnika stacji. Ponadto znajdzie się tam m.in. sala edukacyjno-konferencyjna, sala restauracyjna i apartament hrabiny Karoliny Lanckorońskiej, spadkobierczyni terenów leżących w okolicy Pińczowa oraz gabinet Janiny Żelisławskiej, kierowniczki gospody w latach 20. Największą atrakcją ma być jednak przywrócenie kursów kolejki wąskotorowej na 2,5 kilometrowym odcinku Hajdaszek - Umianowice.

- Projekt zakłada kupno lokomotywy spalinowej i kilku wagonów. Nową atrakcją turystyczną będą również drezyny rowerowe. Chcemy umożliwić turystom zwiedzanie Ponidzia i pokazywanie jego walorów również w ten sposób - mówi Tomasz Hałatkiewicz.

Inwestycję pozytywnie ocenia Andrzej Kuszak, miłośnik kolei i prezes fundacji Zwrotnica, która od lat zabiega o promowanie Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Ekspres Ponidzie”. Jego zdaniem, przywrócenie dawnej funkcji stacji w Hajdaszku przyczyni się do turystycznego ożywienia regionu. Dodał, że będzie to również okazja do promocji samej kolejki wąskotorowej nie tylko na odcinku do Umianowic, ale również na całej, ponad 30-kilometrowej trasie do Jędrzejowa.

Dyrekcja ZŚiNPK jest na etapie zlecania dokumentacji projektowej dla budowy kolejowego skansenu. Koszt budowy ośrodka w Umianowicach i Stacji Hajdaszek szacowany jest na 18 milionów złotych.

Reklama