Biskup Nitkiewicz: potrzeba więcej powołań

Data publikacji: 07.04.2018 09:34
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jubileusz Kapłanów zorganizowany z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej. Mszy świętej w bazylice katedralnej przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz

Jubileusz Kapłanów zorganizowany z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej. Mszy świętej w bazylice katedralnej przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz
Sandomierz. 07.04.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbył się Jubileusz Kapłanów zorganizowany z okazji 200-lecia diecezji sandomierskiej. Mszy świętej w bazylice katedralnej przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, który mówił o potrzebie umacniania wspólnoty pomiędzy księżmi.

– Relacje pomiędzy kapłanami to nie jest tylko kwestia przyjaźni, czy współpracy w konkretnych kwestiach, jesteśmy jak gałęzie wyrastające z wspólnego pnia, dlatego takie spotkania, jak dzisiejsze są konieczne - stwierdził biskup. Dodał, że w codziennej pracy kapłani powinni koncentrować się na tym co dobre i piękne, dzięki czemu w pełni będą mogli cieszyć się darem bożym.

Biskup Krzysztof  Nitkiewicz w rozmowie z Radiem Kielce odniósł się także do kwestii nowych powołań, których potrzeba więcej niż obecnie. Hierarcha stwierdził, że w przyciąganiu młodych ludzi do Kościoła ogromną rolę odgrywa świadectwo życia kapłanów, ich autentyczność. - Obecnie młodzież ma wiele możliwości i zostanie księdzem nie jest postrzegane tak jak kiedyś w kategoriach awansu społecznego, wręcz przeciwnie trzeba się zmagać z wieloma problemami,  których kiedyś nie było. Dlatego umiłowanie Chrystusa i dostrzeżenie, że to on wzywa, a ktoś wiernie na to wezwanie odpowiada może młodego człowieka przekonać - dodał biskup Krzysztof Nitkiewicz.

W mszy w katedrze licznie uczestniczyło sandomierskie duchowieństwo. Ksiądz Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu powiedział nam, że codzienna praca z ludźmi powinna być dostosowana do potrzeb współczesnego świata. Należy stosować zasadę: widzieć, ocenić i działać. Ksiądz Biedroń dodał, że w pracy duszpasterskiej należy uwzględnić wszystkich ludzi: dzieci, młodzież, dorosłych oraz wszystkie stany, które są w Kościele. Nikt nie może być pominięty.

Po mszy w katedrze odbyło się spotkanie kapłanów w Wyższym Seminarium Duchownym.
Wcześniej przez ponad tydzień trwały rekolekcje ewangelizacyjne dla duchownych z diecezji sandomierskiej. Na tym terenie pracuje ich obecnie prawie 630.

Reklama