Oblaci z Rosji i Ukrainy na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 12.04.2018 15:32
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.04.2018 Święty Krzyż. Misjonarze Oblaci pracujący na Ukrainie odwiedzili klasztor

12.04.2018 Święty Krzyż. Misjonarze Oblaci pracujący na Ukrainie odwiedzili klasztor
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pielgrzymka 30 Oblatów z Rosji i Ukrainy gości w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Wizyta związana jest z tym, że za 2 lat minie setna rocznica obecności zakonników w naszym kraju. Duchowni chcą się jak najlepiej przygotować do tego wydarzenia.

- W tym celu ojcowie pielgrzymują z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego do parafii, dodatkowo prowadzone są rekolekcje - podkreśla ojciec Paweł Zając, prowincjał Oblatów Maryi Niepokalanej.

- Ponieważ nie możemy dotrzeć wszędzie za granicę, to współbracia pielgrzymują na Święty Krzyż. W tych dniach przeżywamy taką pielgrzymkę wszystkich oblatów pracujących na wschodzie – mówi Paweł Zając.

Ojciec Paweł Wyszkowski, który bierze udział w pielgrzymce na Święty Krzyż mówi, że dla oblatów to czas skupienia i refleksji. Przy tym jest to powrót do klasztoru, bowiem spędzili w nim pierwszy rok nauki, kiedy wybierali drogę życia zakonnego. Swoją codzienną posługę pełnią głównie na Ukrainie. Pracują tam od 1990 roku. W tym kraju znajduje się 10 placówek zakonnych, poza tym założyli 18 parafii, wybudowali 7 świątyń i stworzyli całodobową telewizję katolicką.

- Pracujemy także z ubogimi. Ze względu na trudną sytuację na Ukrainie rozdajemy jedzenie na ulicach Kijowa. Mamy też dom miłosierdzia, w którym pomagamy około 300 ludziom – dodaje ojciec Paweł Wyszkowski.

Zakonnicy ze wschodu pozostaną na Świętym Krzyżu do jutra.

Tagi do tego wpisu
Reklama