Dla nich rap jest formą terapii

Data publikacji: 25.04.2018 15:36
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.042018 Kielce. Ogólnopolski festiwal

25.042018 Kielce. Ogólnopolski festiwal "The Voice of Rap"
Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

W swoich tekstach odwołują się do trudnej przeszłości, rodziny, a także miłości, w której siłę cały czas wierzą. Pisanie tekstów to dla młodych ludzi z ośrodków wychowawczych rodzaj terapii, która pozwala im na zmianę siebie, poznawanie swoich emocji i mówienie o nich.

Damian Gronkowski parę lat temu był podopiecznym Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Skarżysku–Kamiennej. Tam zaczął uczęszczać na zajęcia muzyczne. Obecnie tworzy zarówno teksty, jak i muzykę rapową, kręcąc do nich również teledyski. Damian Gronkowski podkreśla, że śpiewanie sprawia mu po prostu przyjemność. - Pobyt w ośrodku wspominam bardzo dobrze, do tej pory mam kontakt ze swoim wychowawcą. To co zacząłem robić tam, po prostu mi się spodobało i postanowiłem to kontynuować – dodaje.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Zawichoście, wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach postanowił zorganizować Ogólnopolski Festiwal „The Voice of Rap”, który ma być dopełnieniem terapii.

Piotr Statuch, wychowawca z ośrodka w Zawichoście podkreśla, że taki przegląd jest formą resocjalizacji. - Mogłoby się wydawać fajna impreza, młodzież przyjechała, rapuje. Jednak tak naprawdę, jest to głęboki proces odczarowywania. Dzięki temu, że ktoś ich słucha, interesuje się, zaczynają wierzyć że rzeczywiście są wartościowymi osobami – podkreśla.

Ogólnopolski Festiwal „The Voice of Rap” odbył się w tym roku po raz drugi. Pierwsze miejsce w dzisiejszych zmaganiach zajęła jedyna dziewczyna z grona czternaściorga uczestników, siedemnastoletnia Anna Bednarczyk z placówki w Skarżysku–Kamiennej, w której przebywa od dwóch lat. Jak sama mówi, jest osobą zamkniętą, a w tekstach pisze przede wszystkim o sobie i swoich przeżyciach. - Jeszcze wczoraj wahałam się czy przyjechać, ale jak się okazuje było warto. Jestem bardzo szczęśliwa i teraz wiem, że to co robię jest warte uwagi, bez wątpienia będę kontynuować swoją pasję – dodaje.

Przewodniczący komisji, kielecki raper Mateusz Pustuła znany szerszej publiczności pod pseudonimem „Rover” informował, że wybór został podjęty jednogłośnie. Braliśmy pod uwagę przy swojej ocenie m. in. tekst, kompozycje oraz wykonanie. Ania miała to wszystko i wygrała – dodał.

Wyniki Ogólnopolskiego Festiwalu „The Voice of Rap”

I miejsce: Anna Bednarczyk z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno–Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej

II miejsce: Bartosz Rudmoina z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście

III miejsce: Mateusz Piokot z Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka wychowawczego w Rembowie

Wyróżnienia natomiast powędrowały do duetu Tomasza Gniaździńskiego i Karola Wyszonierskiego z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Debrznie oraz Roberta Sorbiana z Zespołu Placówek Edukacyjno–Wychowawczych w Skarżysku–Kamiennej.

Reklama