Biało-czerwona flaga dumnie powiewała na reprezentacyjnym placu miasta

Data publikacji: 02.05.2018 14:54
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
02.05.2018 Kielce. Dzień Flagi. Uroczystości na Rynku

02.05.2018 Kielce. Dzień Flagi. Uroczystości na Rynku
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dzień Flagi obchodzono na kieleckim Rynku. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie w południe. Biało-czerwona flaga została podniesiona na maszt, a zebrani zaśpiewali Hymn Narodowy.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, w swoim wystąpieniu podkreślała, że coraz częściej jesteśmy dumni z barw narodowych. Przypomniała, że Biało-Czerwona towarzyszyła naszym przodkom w trakcie najważniejszych wydarzeń. Jak zaznaczała, w tym roku powinniśmy być szczególnie dumni z naszych barw narodowych. - Wywieśmy flagi, wyeksponujmy je, podkreślając przez to swoją przynależność do Ojczyzny. Pamiętajmy o symbolach narodowych nie tylko od święta ale i na co dzień - powiedziała wojewoda.

Również kielczanie, którzy brali udział w uroczystościach mówili, że Dzień Flagi to bardzo ważne święto, a naszym obowiązkiem jest okazywanie szacunku barwom narodowym. Starsze osoby wspominały z kolei, że w czasach PRL zabraniano wywieszania flag, podczas nieuznawanego przez władze Święta Konstytucji 3 Maja. Ich zdaniem, to kolejny powód, aby teraz eksponować je w trakcie majowych świąt oraz wydarzeń patriotycznych.

W opinii senatora Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Słonia, to od nas zależy jak będziemy budować etos Dnia Flagi. Stwierdził, że jest wdzięczny wszystkim, dla których wspólne świętowanie ma znaczenie.

Poseł Anna Krupka z PiS przypomniała, że barwy biało-czerwone wyrażają radość i dumę z tego, że jesteśmy Polakami. - Symbolizują przywiązanie do ojczyzny i przywiązanie do polskości. Jednoczyły naszych rodaków w czasach trudnych i dawały nadzieje na odzyskanie niepodległości. - dodała Anna Krupka  

Poseł Maria Zuba apeluje, aby Dzień Flagi jednoczył Polaków. - Niech to święto będzie dla nas wszystkich dniem radości, niech przypomina że jesteśmy wspólnotą, spod znaku biało czerwonej. – powiedziała parlamentarzystka

Uroczystościom towarzyszyło wręczenie nagród laureatom 6. Turnieju Pocztów Sztandarowych. W czasie wydarzenia kieleccy harcerze rozdawali uczestnikom biało-czerwone wiatraczki. Zdjęcie flagi z masztu na kieleckim Rynku odbyło się w trakcie capstrzyku o godzinie 21.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama