Sandomierz pełen gwiazd. Finał festiwalu w niedzielę

Data publikacji: 05.05.2018 20:01
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Mateusz Kaczmarczyk
Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych - Krzysztof Materna i profesor Jerzy Bralczyk

Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych - Krzysztof Materna i profesor Jerzy Bralczyk
Sandomierz. 05.05.2018 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Jutro (w niedzielę) zakończy się Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych w Sandomierzu. W ciągu ostatniego tygodnia poza seansami filmowymi na uczestników czekały spotkania z twórcami, warsztaty oraz koncerty.

Królewskie miasto odwiedziła plejada gwiazd, między innymi aktor i reżyser Andrzej Seweryn, dokumentalista Sławomir Grünberg, czy Stanisława Celińska.

Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych - Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski i Stanisław BlinstrubSandomierz. 05.05.2018 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Burmistrz Marek Bronkowski podkreśla, że to wielki zaszczyt dla Sandomierza, że może organizować tak wspaniałą imprezę.

- Ten festiwal nie ma żadnego ustalonego regulaminu, żadnych odgórnych reguł i zasad. Funkcjonuje dzięki temu w sposób absolutnie magiczny - dodaje burmistrz.

Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych - Dorota Kędzierzawka i Katarzyna Kubacka-SewerynSandomierz. 05.05.2018 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Katarzyna Kubacka-Seweryn, organizatorka festiwalu, zaznacza, że jednym z najważniejszych aspektów tego wydarzenia jest jego walor edukacyjny.

- Zawsze powtarzam: edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Łącznie w działania festiwalowe zaangażowanych było prawie 90 osób, w tym 60 osób w organizację warsztatów dla młodzieży i 25 wolontariuszy, którzy wciąż nam pomagają i bez których na pewno byśmy sobie nie poradzili - mówi organizatorka.

W trakcie gali podsumowującej Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych przyznano coroczne wyróżnienia reżysera i aktora niezwykłego. W tym roku wyróżnienie przyznano Jerzemu Skolimowskiego, reżyserowi takich filmów jak Essencial Killing oraz aktorce i śpiewaczce, Stanisławie Celińskiej.

- Otrzymanie nagrody zawsze jest dla aktora ogromnym zaszczytem. Miło jest być ciągle dostrzeganym i docenianym. Sama praca aktora również jest dla mnie bardzo istotna, ale skłamałabym, gdybym powiedziała, że nie jest mi ogromnie miło. Cudownym jest też, że wydarzyło się to w tak wspaniałym miejscu, jakim jest Sandomierz, a już w szczególności, że o tej porze roku. Zwłaszcza, że niedawno miałam urodziny, a niedługo będę obchodzić imieniny - powiedziała Stanisława Celińska.

Festiwal Filmów-Spotkań Niezwykłych - Jan Jakub Kolski na swojej ławeczceSandomierz. 05.05.2018 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

W tym roku odsłoniętych zostało również 15 szklanych ławeczek będących symbolem festiwalu. Na każdej z ławek wygrawerowane jest nazwisko i cytat każdego z wyróżnionych reżyserów. Wśród wyróżnionych twórców znaleźli się między innymi Andrzej Wajda, Agnieszka Holland oraz Krzysztof i Joanna Krauze. Ławeczki będą stałym elementem Starego Rynku w Sandomierzu, a z każdym rokiem będzie ich przybywać.

Jutro (niedziela) na zakończenie festiwalu wystąpi Stanisława Celińska.

Reklama