Szpitale nieatrakcyjne dla lekarzy. Ministerstwo ma pomysł, jak to zmienić

Data publikacji: 15.05.2018 13:43
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
III Ogólnopolska Konferencja „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”. Od lewej: Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski, Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, Anna Krupka, poseł PiS

III Ogólnopolska Konferencja „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”. Od lewej: Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski, Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, Anna Krupka, poseł PiS
Kielce. 15.05.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Zwiększanie liczby miejsc na kierunkach medycznych oraz wzrost zarobków dla rezydentów oraz lekarzy specjalistów, którzy zadeklarują pracę w jednym szpitalu, to rozwiązania które zdaniem Ministerstwa Zdrowia mają się przyczynić do zmniejszenia problemu braku lekarzy w polskich szpitalach.

Jak przyznaje Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w lecznicy na Czarnowie, w której zatrudnionych jest w sumie 470 medyków, brakuje lekarzy różnych specjalizacji. - W naszym szpitalu  brakuje około 40 medyków różnych specjalności, a najbardziej anestezjologów. Nie pomagają ogłoszenia, apele, ponieważ tych lekarzy po prostu w systemie nie ma, albo nie chcą pracować za proponowane im stawki - stwierdził Andrzej Domański. 

Jak poinformowała przebywająca w Kielcach Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, resort już od dwóch lat przeznacza  dodatkowe pieniądze na zwiększanie liczby miejsc na kierunkach lekarskich, tworzone są także nowe wydziały lekarskie. - W ostatnim czasie powstało kilka takich wydziałów, także w Kielcach. Takie działania powodują wzrost liczby studentów kierunków lekarskich. Trzeba jednak pamiętać, że proces kształcenia lekarzy jest czasochłonny, dlatego pierwsi absolwenci zasilą system ochrony zdrowia za kilka lat. Działania mające na celu zmniejszenie problemu braku kadry lekarskiej podejmowane są również w kształceniu podyplomowym, w procesie specjalizacji. W tym zakresie przewidujemy zmiany, by jak najwięcej absolwentów wydziałów lekarskich mogło w jak najszybszym czasie uzyskać odpowiednie kwalifikacje - dodała Józefa Szczurek-Żelazko. 

Wiceminister zdrowia przyznała, że w polskich szpitalach odczuwalny jest już także brak pielęgniarek i położnych. Dlatego również i w tym zakresie od dwóch lat ministerstwo zwiększa liczbę wydziałów i miejsc na uczelniach wyższych. Widać już pierwsze efekty. W 2014 roku pracę w zawodzie pielęgniarki podjęło około 2300 sióstr, podczas gdy w roku ubiegłym już prawie 5 tysięcy osób. - Docierają do nas także sygnały, że np. opiekunowie medyczni, którzy nie znajdują zatrudnienia na rynku chcieliby zdobyć kompetencje pielęgniarki, ale przy wykorzystaniu dotychczasowej wiedzy i umiejętności. Dlatego przygotowaliśmy już projekt ustawy, który będzie dawała szansę na kształcenie pielęgniarek w systemie niestacjonarnym. Mam nadzieję, że Sejm uchwali ten projekt i te osoby również będą mogły te kwalifikacje uzyskać - dodała wiceminister zdrowia. 

O problemie braku kadry lekarskiej w polskich szpitalach rozmawiano podczas odbywającej się w Kielcach III Ogólnopolskiej Konferencji „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”.

III Ogólnopolska Konferencja „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”. Grażyna Nowak-Starz, prodziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJKKielce. 15.05.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Reklama