Dbamy o najbardziej zapracowany mięsień

Data publikacji: 15.05.2018 20:05
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Dr n. med. Jarosław Kossak

Dr n. med. Jarosław Kossak
Kielce. 15.05.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Serce to najbardziej zapracowany mięsień naszego organizmu. By biło równo i mocno musimy o nie dbać. Jak na serce wpływają różnego rodzaju używki opowiedział nam doktor nauk medycznych Jarosław Kossak, specjalista kardiolog.

- Panie doktorze serce lubi wysiłek powodowany na przykład uprawianiem sportu , nie lubi natomiast być otłuszczone na skutek niewłaściwej diety. Jak na nasze serce wpływają używki?

- Zacznijmy od kawy. Powszechnie uważa się, że kawa jest niedobra dla serca. Spieszę uspokoić wszystkich kawoszy. Kawa pita w sposób umiarkowany nie zaszkodzi naszemu sercu. Co to znaczy w sposób umiarkowany? Badania wyraźnie pokazują , że 3 filiżanki dziennie są bezpieczną dawką. Mówimy oczywiście o osobach zdrowych. Jeżeli ktoś leczy się na nadciśnienie , bierze leki i ma uregulowane wartości ciśnienia także może spokojnie wypić kawę.

 

- Co z papierosami ?

- Papierosy bezwzględnie szkodzą sercu. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. To czynnik szkodliwy numer jeden dla serca. Nikotyna wpływa na chorobę niedokrwienną serca, która może się zakończyć zawałem serca. Każdy papieros podnosi ciśnienie tętnicze.

 

- Czas powiedzieć o ciężkich używkach takich jak dopalacze i narkotyki…

- To bardzo poważny problem. Niestety dopalacze stały się dostępne a są podobnie jak narkotyki bardzo niebezpieczne nie tylko dla serca ale całego organizmu. Wywołują między innymi arytmię serca, mogą spowodować tak zwany nagły zgon sercowy. Odnotowujemy przypadki, że do tej pory zdrowi, młodzi ludzie po zażyciu dopalaczy umierają, bo dochodzi do nagłego zgonu serca.

 

Więcej w rozmowie z dr n.med. Jarosławem Kossakiem, specjalistą kardiologiem:

Reklama