Przekąski z roślin zamiast kanapek. Wyjątkowe warsztaty w Ciekotach

Data publikacji: 20.05.2018 07:53 / Data aktualizacji: 20.05.2018 12:25
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ciekoty. Spacer śladem dzikich roślin

Ciekoty. Spacer śladem dzikich roślin
Ciekoty. 20.05.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O tym, że rośliny nie służą jedynie do celów leczniczych i ozdobnych, mogli się przekonać uczestniczy niedzielnego spaceru organizowanego przez Instytut Dizajnu. Podczas przechadzki po lesie w okolicy Ciekot chętni mogli dowiedzieć się, jak dzięki niektórym roślinom, można zmienić wygląd koszulki.

Ola Richert, absolwentka wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, wyjaśniała, że do celów barwierskich można wykorzystać pospolite rośliny jak pokrzywa, melisa czy liście brzozy.

- Wystarczy zebrać odpowiednią ilość roślin, wyodrębnić z nich części, w których znajduje się barwnik i zanurzyć w wodzie. Następnie należy wygotować je tak jak w przypadku kompotu i włożyć do nich materiał, który chcemy zabarwić - wyjaśnia Ola Richert.

Ciekoty. Spacer śladem dzikich roślinCiekoty. 20.05.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Podczas „Spaceru śladem dzikich roślin” uczestnicy dowiedzieli się także, jak wykorzystać w kuchni kwiaty i zioła zebrane na polu. Kucharz Maksymilian Przybylski tłumaczył, że z jego punktu widzenia rośliny można podzielić na trzy grupy. Pierwszą stanowią te, które można wykorzystać jako przyprawy. Do drugiej zalicza te, które służą do przyrządzania potraw. Do ostatniej grupy zaliczane są z kolei rośliny jadalne, które można w wyjątkowych sytuacjach spożywać, aby np. przetrwać w lesie.

W spacerze uczestniczył m.in. przewodnik świętokrzyski Jacek Skrzypczak. Jak podkreślił, nie przyszedł tutaj w celach służbowych, a prywatnych. W jego opinii jest to bardzo ciekawa inicjatywa. 

- Jak się okazuje, zamiast na wędrówkę zabierać kanapki można spróbować jakichś lekkich, zielonych przekąsek, co jest korzystne dla naszego zdrowia - dodał Jacek Skrzypczak.

Tagi do tego wpisu
Reklama