Krew to bezcenny lek. W Kielcach będą zachęcać do jej oddawania

Data publikacji: 26.05.2018 12:57
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Akcja honorowego oddawania krwi pod hasłem

Akcja honorowego oddawania krwi pod hasłem "spoKREWnieni służbą" w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim
Kielce. 02.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kielce znalazły się na mapie ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Trasa Czerwonej Nitki”. To przedsięwzięcie, które ma zachęcić mieszkańców różnych miejscowości w Polsce do oddawania krwi. W jej ramach przygotowano mnóstwo atrakcji - informuje Olgierd Oksza-Orski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

- Będą strefy zabaw dla dzieci i dorosłych, służby mundurowe zaprezentują swój sprzęt i będą opowiadać o swojej pracy. Ponadto zaplanowaliśmy koncerty i występy taneczne. Odznaczymy także honorowych krwiodawców - powiedział.

Jak dodał Olgierd Oksza-Orski, podczas spotkania będzie możliwość honorowego oddania krwi w mobilnych punktach poboru, czy wykonania badania mammograficznego i cytologicznego w cytomammobusie. Główną atrakcją będzie koncert Anity Lipnickiej.

Olgierd Oksza-Orski przypomina, że każda kropla krwi jest na wagę złota. By w pełni zabezpieczyć szpitale, dziennie w placówkach Centrum Krwiodawstwa powinno ją oddać przynajmniej 150 osób. Zaznacza także, że największy problem z niedoborem tego drogocennego leku przypada w miesiące letnie. - Wtedy krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, jest też więcej wypadków i zapasy krwi są coraz mniejsze - podkreśla.

Akcja Trasa Czerwonej Nitki odbędzie się w Kielcach 9 czerwca na kieleckiej Kadzielni. Początek o godzinie 14.00.

Reklama