Papież zawsze otaczał ich wielką troską. Osoby niepełnosprawne spotkały się w Masłowie

Data publikacji: 04.06.2018 13:05 / Data aktualizacji: 04.06.2018 13:45
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Masłów. 12 Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Masłów. 12 Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
Masłów. 04.06.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkaset osób z całego województwa świętokrzyskiego, m. in. z Kazimierzy Wielkiej, Miechowa, Solca-Zdroju, Cudzynowic, czy Zochcinka wzięło udział w 12. Spotkaniu Integracyjnym Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, które tradycyjnie odbyło się na lotnisku w podkieleckim Masłowie. Wydarzenie upamiętnia wizytę Jana Pawła II w czerwcu 1991 roku w Kielcach i Masłowie.

Spotkanie rozpoczęła polowa msza święta, której przewodniczyli kieleccy biskupi, a następnie na scenie swoje talenty wokalne i taneczne prezentowali podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, domów środowiskowych i ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjnych.

Jak przypomniał biskup Marian Florczyk, spotkanie ma nie tylko wymiar integracyjny, ale też i duchowy. - Spotykamy się tu z osobami niepełnosprawnymi, integrujemy z nimi, a one z nami. Prosimy także i modlimy się do świętego Jana Pawła II, by wypraszał u Pana Boga łaski dla niepełnosprawnych i dla nas wszystkich - dodał hierarcha. 

Ewa Kusiak ze Szkoły Podstawowej nr 14 Specjalnej w Kielcach poinformowała, że uczniowie tej placówki już po raz kolejny biorą udział w spotkaniu integracyjnym w Masłowie i zawsze wyjeżdżają z niego radośni. - To dla naszych podopiecznych niezwykłe przeżycie, ponieważ mają okazję spotkać się w tak licznym gronie, poznać nowe osoby z innych szkół i ośrodków. To też dla nich szczególna okazja do zaprezentowania sowich talentów tanecznych, ponieważ nasi podopieczni co roku występują na scenie - dodała Ewa Kusiak. Osoby niepełnosprawne, które przyjechały na lotnisko w Masłowie podkreślały szczególną atmosferę, jaka tam panuje.

W spotkaniu w podkieleckim Masłowie udział wziął także Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, który od wielu lat związany jest ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. - To dla mnie swego rodzaju powołanie i myślę, że na tym polega też moja droga życiowa. Cieszę się, że oprócz tej aktywności zawodowej, politycznej, mogę znaleźć czas na spotkania z niepełnosprawnymi. To osoby niezwykle oddane i wdzięczne, są prawdziwymi przyjaciółmi.

Pamiętajmy także, że nasz Papież, święty Jan Paweł II zawsze miał na szczególnej uwadze właśnie osoby niepełnosprawne. Uczył nas tego, jak trzeba zauważać ich problemy i potrzeby, jak bardzo są istotni w życiu społeczeństwa - dodał senator Krzysztof Słoń.

Współorganizatorami 12. Spotkania Integracyjnego Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej była gmina Masłów, tamtejsza parafia, Diecezja Kielecka oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

adv adv
Wiadomości
Reklama