Poseł Lipiec: PSL od dwóch dekad marnuje szanse

Data publikacji: 05.06.2018 10:20
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Studio Polityczne. Krzysztof Lipiec, PiS

Studio Polityczne. Krzysztof Lipiec, PiS
Kielce. 03.06.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Przez 20 lat Polskie Stronnictwo Ludowe nie wykorzystało szansy na rozwój regionu świętokrzyskiego - powiedział Radiu Kielce, poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

- Obecnie marszałek Jarubas, mówi że jako region musimy stawiać na gospodarkę, jednak należy sobie zadać proste pytanie, dlaczego nie myślał o tym wcześniej, a przyszłość regionu widział przede wszystkim w budowie domów weselnych. To było bardzo złe rozwiązanie dla województwa świętokrzyskiego. Działania władz regionu pozbawione były przenikliwego myślenia o przyszłości regionu, te dwadzieścia lat wiąże się z wieloma zmarnowanymi szansami - dodaje.

Zdaniem Krzysztofa Lipca inwestycje PSL w województwie doprowadziły do tego, że obecnie region sytuowany jest na ostatnich miejscach w wielu rankingach, między innymi atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

- Smuci również fakt, że nasze województwo jest najszybciej wyludniającym się regionem w Polsce, z najniższymi zarobkami. Czas jasno i wyraźnie powiedzieć sobie dosyć rządów Polskiego Stronnictwa Ludowego, które nie umiało wykorzystać szansy stworzonej 20 lat temu. W tej szansie również uczestniczyłem, ponieważ jako senator głosowałem za województwem świętokrzyskim - podkreśla Krzysztof Lipiec.

Poseł Lipiec odnosząc się do jubileuszu 20-lecia województwa świętokrzyskiego, na swoim profilu społecznościowym zamieścił także felieton pt. "20 lat Województwa Świętokrzyskiego. Nikt Ci tyle nie da ile PSL obieca".

Felieton posła Krzysztofa Lipca:

20- lecie Województwa Świętokrzyskiego to czas na dziękowanie mieszkańcom naszego regionu za osiągnięcie sukcesu jakim było zachowanie podmiotowości Ziemi Świętego Krzyża.

Jest to również czas na pokazanie miejsca, w którym znajduje się Województwo Świętokrzyskie po 20 latach od wywalczenia należnego miejsca na mapie dla naszego regionu.

Proces akcesyjny Polski do struktur unijnych wiązał się z szeregiem wielu reform ustrojowych, politycznych czy społecznych, wynikających z konieczności przyjęcia europejskiego dorobku prawnego, acquis communautaire. Jednym z tych działań było dokończenie rozpoczętej w 1990 roku reformy samorządowej. Zmniejszenie liczby województw z 49 argumentowano kluczowym wówczas przygotowaniem naszego kraju do absorbcji funduszy unijnych.

Był to trudny a zarazem bardzo budujący moment w historii naszego województwa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji mieszkańców ziemi świętokrzyskiej udało się doprowadzić do sukcesu jakim było utworzenie Województwa Świętokrzyskiego. Wspierałem ten proces w Senacie.

Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego pod koniec grudnia jednogłośnie uchwalili 2018 rok „Rokiem Jubileuszu 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego”.

To ważne aby dziękować mieszkańcom ziemi Świętego Krzyża za ich zaangażowanie w walkę o podmiotowość naszego regionu. Ale ważne jest aby mieszkańcom regionu, którzy o niego walczyli pokazać, w jaki sposób przez 20 lat politycy samorządowi wykorzystywali szanse na jego rozwój.

Pora podsumować te 20 lat. Przez cały ten okres tylko jedna partia rządziła lub współrządziła naszym województwem. Polskie Stronnictwo Ludowe jak zawsze było gotowe do sprawowania władzy. 20 lat temu rozpoczynaliśmy wyścig o dobrobyt naszej ziemi z podobnej pozycji jak inne regiony.

Czy wykorzystaliśmy naszą szansę? Niestety nie. W jubileuszowym roku funkcjonowania nasz region po 20 latach rządów PSL zajmuje ostatnie miejsce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Przez nieudolność PSL znajdujemy się w gronie regionów najgorzej wykorzystujących fundusze unijne. Nie stać nas na dalsze przegrywanie szans na rozwój Województwa Świętokrzyskiego. Po 20 latach rządów PSL w Województwie Świętokrzyskim można powiedzieć, że jest to partia, która potrafiła zapewnić jedynie dobre samopoczucie przedstawicielom swojej partii z faktu posiadania władzy.

PSL znowu zaczyna mamienie mieszkańców ziemi świętokrzyskiej obiecując rozwój gospodarczy, miejsca pracy, zatrzymanie wyludniania się regionu - jednym słowem rozkwit. Są to obietnice partii, która rządzi naszym regionem od 20 lat. Zachodzi pytanie: dlaczego nie udało się PSL-owi zrealizować tych celów przez ten czas a nagle zrealizują wszystkie obietnice w kolejnej kadencji?

Nie dajmy się oszukać. Nikt Ci tyle nie da ile PSL obieca.

Reklama