Obraz stworzony na kamieniu? Niezwykłe prace Jana Dziędziora w „Domu Praczki”

Data publikacji: 07.06.2018 20:07
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
07.06.2018 Kielce. Wystawa prac Jana Dziędziora w „Domu Praczki”

07.06.2018 Kielce. Wystawa prac Jana Dziędziora w „Domu Praczki”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” można oglądać ponad 40 prac Jana Dziędziora. Większość z nich to rysunki, ale są również obrazy olejne, których artysta stworzył bardzo niewiele.

Jak informuje Agnieszka Orłowska prowadząca „Dom Praczki”, Jan Dziędziora uważał, że dzieło nigdy nie jest skończone.  

- Dlatego niektóre obrazy tworzył przez kilka lat, przez co znajduje się na nich kilka lub kilkanaście warstw. Podczas przygotowywania wystawy jeden z nich był tak ciężki, że można było pomyśleć, iż tworzony był na kamieniu. Co innego rysunek, który tworzył do granicy zrozumienia go przez odbiorcę. Moim zdaniem w rysunku był doskonały -dodała.

Na wernisażu obecna była Zyta Trych prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach.

- Bardzo dobrze, że pokazywane jest również takie malarstwo, bo można się czegoś nauczyć. Nazwałabym te prace inspirującymi - podkreśliła.

Wystawa została dobrze przyjęta przez kielczan, jednak nie wzbudziła w nich zachwytu i euforii. Jak podkreślali wolą inny rodzaj malarstwa.

Jan Dziędziora urodził się w 1926 roku w Krakowie. W wieku siedemnastu lat wstąpił do Armii Krajowej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. W 1946 rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a później, do 1951 roku, kontynuował je w Warszawie. Przede wszystkim tworzył rysunek i malarstwo. W swojej twórczości nawiązywał głównie do tematu cierpienia i pracy. Na początku lat osiemdziesiątych był wykładowcą na warszawskiej ASP. Należał do ścisłego pomysłodawców i realizatorów Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki Przeciw Wojnie - przeciw Faszyzmowi, zaprezentowanej w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Zmarł w 1987 w Warszawie.

Wystawę w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach można oglądać do 7 lipca.

Tagi do tego wpisu
Reklama