Starostwo wspiera strażaków. Ochotnicy mają sprzęt do akcji „UPS”

Data publikacji: 15.06.2018 18:49
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Przekazanie specjalnych ubrań strażakom z powiatu jędrzejowskiego

Przekazanie specjalnych ubrań strażakom z powiatu jędrzejowskiego
Jędrzejów. 15.06.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

19 jednostek OSP z powiatu jędrzejowskiego, które zrzeszone są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, otrzymało po jednym komplecie specjalnych ubrań strażackich przeznaczonych do akcji tzw. UPS. Ubrania wręczone zostały przez starostę jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka oraz Mirosława Pawlaka, prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP w Kielcach.

Jak przypomniał Edmund Kaczmarek, po raz pierwszy budżet starostwa w ten sposób wsparł jednostki OSP po nawałnicy, która przeszła przez powiat jędrzejowski w 2012 roku. Wówczas, po rozeznaniu okazało się, że ubrania ochronne są potrzebne w każdej jednostce OSP, bo sprzęt szybko się niszczy podczas akcji. Tym bardziej w tych zespołach, które bardzo często wzywane są do pożarów, wypadków i innych zdarzeń. Starosta dodał, że ochotnicy zawsze są wsparciem dla zawodowych strażaków.

- Dobrze wyposażony i wyszkolony strażak - to pewność, że przyjdzie szybko i sprawnie z pomocą - zaznaczył Edmund Kaczmarek.

Jak mówili Kazimierz Równicki, prezes OSP z Prząsławia oraz January Ejsmond, prezes Zarządu Gminnego OSP w Sędziszowie, nowe ubrania ochronne dla strażaków bardzo się przydadzą, ponieważ zużywają się podczas akcji. Ponadto, jest to drogi sprzęt i nie zawsze burmistrzowie, czy wójtowie mają pieniądze, aby go zakupić dla jednostek.

19 kompletów specjalnych ubrań strażackich przeznaczonych do akcji tzw. UPS kosztowało prawie 40 tysięcy złotych.

adv adv
Wiadomości
Reklama