Wicepremier Beata Szydło w Starachowicach. Mówiła o problemach demograficznych

Data publikacji: 23.06.2018 17:01
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Spotkanie wicepremier Beaty Szydło z mieszkańcami Starachowic w Starostwie Powiatowym. Na zdjęciu: Beata Szydło - wicepremier

Spotkanie wicepremier Beaty Szydło z mieszkańcami Starachowic w Starostwie Powiatowym. Na zdjęciu: Beata Szydło - wicepremier
Starachowice. 23.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W regionie przebywa wicepremier Beata Szydło. Spotkania organizowane są w ramach kampanii PiS "Polska jest jedna".

W Starachowicach rozmawiała z samorządowcami i mieszkańcami. Mówiła m.in. o problemach demograficznych. Beata Szydło podkreśliła, że za kilka lat liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o około milion osób. Tyle liczy województwo świętokrzyskie. Zahamowanie tego procesu powinno nastąpić po uruchomieniu programów mieszkaniowych, podniesieniu płacy minimalnej czy stabilizacji sytuacji na rynku pracy. To wszystko obejmuje tzw. Piątka Morawieckiego. Obejmuje także wyprawkę dla uczniów i emeryturę dla mam, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci. Szczegóły tego programu zostaną przedstawione przed wrześniem. Będzie też wprowadzony pakiet dla młodych rodziców, którzy łączą studia z wychowaniem dzieci.

Beata Szydło zaznaczyła, że w obrębie polityki senioralnej podniesiona została minimalna emerytura, w planach jest wprowadzenie darmowych leków dla seniorów. Pieniądze na ten cel i inne programy wdrażane przez rząd, pochodzić mają z uszczelnienia systemu podatkowego.

Beata Szydło zaznaczyła też, że celem Prawa i Sprawiedliwości jest przywrócenie mieszkańcom poczucia, że wszystko, co dzieje się w Polsce jest realizowane dla nich. Każdy obywatel ma się czuć bezpiecznie i wiedzieć, że jest beneficjentem zmian w kraju.

Mieszkańcy uczestniczący w spotkaniu dzielili się swoimi obserwacjami dotyczącymi życia miasta i regionu. Wśród najczęściej pojawiających się głosów były te dotyczące przemian, jaki zaszły w Starachowicach po upadku Fabryki Samochodów Ciężarowych i odradzaniu się przemysłu. Wśród problemów miasta rozmówcy wskazywali na emigrację młodych ludzi. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest zatrudnianie pracowników przez Agencje Pracy Tymczasowej, co powoduje obniżanie płac i brak stabilizacji zawodowej. Wskazywano także na problem kobiet, które po urodzeniu dziecka nie miały możliwości powrotu do pracy.

Dużo emocji wzbudził temat Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, które nie weszły do sieci szpitali i zostały zamknięte. Spowodowało to utrudnienie w dostępie do lekarza kardiologa i zabiegów kardiologicznych. O tym samym problemie mówiła starosta starachowicka Danuta Krępa. Podkreślała, że dla powiatu bardzo ważne jest przywrócenie działalności PAKS.

Po spotkaniu w Starostwie Powiatowym Beata Szydło złożyła kwiaty przy Panteonie Pamięci Narodowej.

Reklama