W tym miejscu Legiony zamieniły się w prawdziwe wojsko

Data publikacji: 08.07.2018 18:22
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jakubowice. Odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego

Jakubowice. Odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego
Jakubowice. 08.07.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Jakubowicach w gminie Ożarów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odsłonięte zostało popiersie honorowego obywatela gminy – marszałka Józefa Piłsudskiego. Stoi przed budynkiem, w którym w 1914 roku jeszcze komendant Józef Piłsudski stacjonował z legionistami.

Paweł Rędziak, zastępca burmistrza Ożarowa mówi, że Jakubowice to miejsce szczególne, ponieważ tam Józef Piłsudski nadał pierwsze stopnie oficerskie dla 137 żołnierzy Legionów.

– W ubiegłym roku w ramach pleneru rzeźbiarskiego artysta Eliasz Dyrow wykonał popiersie Piłduskiego z myślą o tym, że w tym roku, w setną rocznicę, zostanie tutaj postawione, gdzie w październiku 1914 roku stacjonowali legioniści ze swoim komendantem – mówi Paweł Rędziak.

Podczas uroczystości odbyła się także premiera książki Marka Lisa i Józefa Myjaka  na temat dróg do niepodległości na ziemi ożarowskiej. Jakubowice w życiorysie jednego z ojców niepodległości są bardzo istotne. – 9 października 1914 roku to bardzo istotny moment w życiorysie Józefa Piłsudskiego, bo od tego dnia pułk legionów stał się prawdziwym wojskiem, jak to jest często uznawane – mówi Marek Lis.

Do Jakubowic przyjechał także Tomasz Jamróz-Piłsudski - praprawnuk Adama, brata marszałka. Jest zawodowym oficerem Wojska Polskiego, działa także w grupie rekonstrukcyjnej I Brygady Legionów Polskich i piastuje tam funkcję komendanta. Jak mówi, w tym roku nie ma wakacji, ponieważ w Polsce świętowane jest stulecie niepodległości, z kolei za granicą zakończenie I wojny światowej.

Jakubowice. Odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu Tomasz Jamróz-Piłsudski, praprawnuk Adama, brata Józefa Piłsudskiego przed popiersiem marszałkaJakubowice. 08.07.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

– To co mnie tutaj sprowadza, to kultywowanie pamięci o wielkich ludziach, którzy nie wahali się poświęcić tego, co mają najcenniejsze, czyli swoje życie po to, aby była Polska wolna – tłumaczy.

W Jakubowicach świętuje także Ochotnicza Straż Pożarna, która działa od 95 lat.

Reklama