„Mobilny Pielgrzym” w drodze na Jasną Górę

Data publikacji: 10.07.2018 14:01
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja prasowa dotycząca kieleckich pielgrzymek na Jasną Górę. Na zdjęciu (od lewej): ksiądz Jacek Iwan, Mateusz Żelazny, ksiądz Tomasz Biskup, Aneta Winiarska-Syska

Konferencja prasowa dotycząca kieleckich pielgrzymek na Jasną Górę. Na zdjęciu (od lewej): ksiądz Jacek Iwan, Mateusz Żelazny, ksiądz Tomasz Biskup, Aneta Winiarska-Syska
Kielce. 10.07.2018 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Kieleccy pielgrzymi w drodze na Jasną Górę będą testować nową aplikację stworzoną z myślą o nich. Została ona opracowana przez firmę skupiającą największych producentów sprzętu elektronicznego w Polsce. Aplikacja „Mobilny Pielgrzym” będzie testowana przez kilka dużych pielgrzymek, w tym kielecką. Będą w niej umieszczane np. rozważania w formie audio, zdjęcia i opisy tras.

- Aplikacja ma też ułatwiać przekazywanie wszystkim pielgrzymom ważnych komunikatów od organizatorów - informuje Mateusz Żelazny, rzecznik Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Są to np. informacje o zmianach trasy, godzinach wymarszu, a także śpiewniki i modlitewnik. Dodatkowo, każdy będzie mógł sprawdzić, w jakim punkcie trasy się znajduje, w tym ile kilometrów już za nim i jaki to procent całości. Będzie też mapa, na której pielgrzymi będą mogli sprawdzić, gdzie mają obiad, nocleg, albo punkt medyczny - dodaje.

6 sierpnia, pątnicy po raz 37. wyruszą z Wiślicy. Dzień wcześniej pielgrzymkę złożoną z 13 grup, tradycyjnie rozpocznie msza święta o godzinie 18.00. Na zaproszenie biskupa kieleckiego będzie jej przewodniczył ksiądz Mirosław Gucwa. To pierwszy misjonarz z diecezji tarnowskiej, który został biskupem w Afryce. 8 sierpnia pielgrzymi dotrą do Kielc. Tego dnia każdy może chociaż na chwilę do nich dołączyć.

- Msza święta przy Bazylice Katedralnej odbędzie się o 15.30 - zapowiada ks. Jacek Iwan, dyrektor Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki. - Uroczystej mszy dziękczynnej będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, który także będzie pielgrzymował. 9 sierpnia ok 6.00 grupy wyruszą z Kielc - dodaje.

W tym roku będą im towarzyszyły rozważania dotyczące sakramentów i Ducha Świętego. Z kolei na wieczornych apelach w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości rozważane będą sylwetki świętych i błogosławionych Polaków, żyjących w ostatnim stuleciu.

- Z kolei Kielecka Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 20 sierpnia. Zapisy już trwają - mówi kierownik pielgrzymki ks. Tomasz Biskup. Podczas jednego etapu, uczestnicy pokonują około 15 kilometrów. Przerwy są poświęcone na modlitwę i odpoczynek. Uczestnicy rowerowej pielgrzymki będą mogli też zarejestrować się w bazie dawców szpiku - mówi ks. Tomasz Biskup.

W tym roku obie pielgrzymki odbędą się pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.  Chętni do udziału w pieszej pielgrzymce powinni pobrać i wypełnić formularz dostępny w swojej parafii oraz zgłosić się z nim do organizatorów na trasie.

Z kolei osoby, które chcą się wybrać na pielgrzymkę rowerową, muszą się zapisać u organizatorów do 10 sierpnia.

STRONA INTERNETOWA KIELECKIEJ PIESZEJ PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ:

http://www.pielgrzymka.kielce.pl

STRONA INTERNETOWA KIELECKIEJ ROWEROWEJ PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ:

https://www.pielgrzymkarowerowa.pl

Reklama