Ride 4 Woman. Pedałują dla propagowania badań profilaktycznych

Data publikacji: 10.07.2018 18:38
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.07.2018 Kielce. Rajd rowerowy ginekologów onkologów Ride 4 Woman przybył pod ŚCO

10.07.2018 Kielce. Rajd rowerowy ginekologów onkologów Ride 4 Woman przybył pod ŚCO
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilkadziesiąt osób w Kielcach wzięło udział w rajdzie rowerowym ginekologów onkologów Ride 4 Woman. To międzynarodowe wydarzenie, którego celem jest zachęcenie kobiet do korzystania z bezpłatnych badań cytologicznych. Uczestnicy przemierzają Europę na rowerach, a do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechali z Lublina.

Doktor Rene Laky, pomysłodawca rajdu mówi, że co roku na świecie z powodu nowotworów umierają dziesiątki tysięcy kobiet.  – Każda śmierć to ogromna tragedia. To bardzo młode osoby, które są w kwiecie wieku i mają całe życie przed sobą. Raka można odpowiednio wcześnie wykryć, jeżeli badamy się regularnie – podkreśla dr Rene Laky.

Rajd to ważna inicjatywa dla kobiet w Polsce - mówi doktor Piotr Lepka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Promując akcję przemierzył na rowerze setki kilometrów. - My symboliczne zmagamy się z kilometrami, a kobiety zmagają się z chorobą na co dzień. My, możemy wybrać sobie dystans, natomiast one nie mają takiego komfortu. Chcemy uświadamiać ludzi jak ważne są szczepionki i badania, bo wielu tragediom można zapobiec – uważa dr Piotr Lepka.

Uczestnicy Ride 4 Woman jutro wyruszą w dalszą trasę i planują dotrzeć do Krakowa. Co roku w wakacje około 15-20 ginekologów onkologów z Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów w czasie swojego urlopu jedzie rowerami przez Europę. Promują zdrowy tryb życia, profilaktykę onkologiczną oraz przekonują że po zakończonym leczeniu onkologicznym można dalej żyć. Kielce po raz pierwszy znalazły się na ich trasie.

Reklama