Na budowie CPK skorzysta też region. Powstanie nowa linia kolejowa

Data publikacji: 26.07.2018 20:39
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu, od lewej: Elżbieta Śliwa, kandydat Porozumienia na burmistrza Buska-Zdroju, poseł Michał Cieślak, Maciej Gawin, wiceprzewodniczący buskich struktur Porozumienia

Na zdjęciu, od lewej: Elżbieta Śliwa, kandydat Porozumienia na burmistrza Buska-Zdroju, poseł Michał Cieślak, Maciej Gawin, wiceprzewodniczący buskich struktur Porozumienia
Busko-Zdrój. 26.07.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Przez województwo świętokrzyskie ma przebiegać nowa linia kolejowa, łącząca nasz region z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Odcinek Końskie - Kielce - Busko-Zdrój - Żabno - Tarnów - Nowy Sącz ma być częścią nie tylko krajowego połączenia, ale również sieci międzynarodowej. Ma ona umożliwić skomunikowanie kolejowe Polski z południową i południową-wschodnią częścią Europy.

O wpisanie połączenia do tworzonego projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zabiegał świętokrzyski poseł Porozumienia, Michał Cieślak. Jak informuje, budowie centralnego lotniska towarzyszyć będzie rozbudowa węzła kolejowego, łączącego port ze wszystkimi regionami w kraju. - To szansa dla województwa świętokrzyskiego na rozwój. Skomunikowanie takich miast, jak Busko-Zdrój, Tarnów, Nowy Sącz i dalej Budapeszt z Centralnym Portem Komunikacyjnym, to perspektywa rozwoju gospodarczego i nowe możliwości - podkreśla poseł Michał Cieślak. Utworzenie nowej linii kolejowej byłoby też dużą szansą dla Buska-Zdroju. Miasto w przeciągu najbliższych lat z uzdrowiskowego mogłoby się stać miejscowością typowo leczniczą - dodaje Michał Cieślak.

Parlamentarzysta podkreśla, że ministerstwo infrastruktury przygotowało już szczegółową analizę nowego połączenia wraz z przeglądem torowiska na całej linii. - Będzie to lekki transport szynowy - ekonomiczny i nowoczesny. Jego utworzenie wymaga dużych pieniędzy. Po rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim udało się znaleźć rozwiązanie, wpisując tę inwestycję w budżet przeznaczony na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Fundusze na ten cel już są, pozostaje tylko realizacja - podsumował poseł Michał Cieślak.

Budowa nowej linii, przechodzącej przez nasz region, może kosztować ponad miliard złotych. Na początku września w Busku-Zdroju odbędzie się spotkanie świętokrzyskich samorządowców z udziałem ministra Mikołaja Wilda, który jest pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego i wiceministra Andrzeja Bittela, odpowiedzialnego za polską kolej.

Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów, w gminie Baranów w województwie mazowieckim. Do końca 2019 roku będą trwały prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 roku. Koszt budowy nowego lotniska szacowany jest na 35 miliardów złotych. Towarzysząca mu rozbudowa sieci kolejowej w całym kraju może kosztować kolejne 40 miliardów złotych.   

Reklama